Knižní tip: Sarah J. Maasová – Skleněný trůn

Skleněný trůnV temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena byla od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit.

Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaene teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.

Nechala se strhnout vztekem jen jednou, když si první dozorce, který ji měl na starost, vybral špatný den na to, aby se na ní zhojil. Stále si živě vybavovala, jaký to byl pocit vrazit mu krumpáč do břicha a cítit jeho lepkavou krev na rukách a na tváři.

Existují knihy dobré, špatné, průměrné a knihy, které vyčnívají. A my máme občas štěstí, že na ně narazíme. Skleněný trůn rozhodně vyčnívá a patří k tomu nejlepšímu, co jsem letos četla (podle Reading Challenge je právě Skleněný trůn mou letošní 40. knihou). Sarah J. Maasová v poděkování uvádí, že knihu psala více než deset let, než spatřila světlo světa. A odvedená práce je dobře vidět. Příběh je promyšlený, neobsahuje žádnou logickou chybu, postavy jednají, myslí a mluví reálně, lidské tělo se chová jako lidské tělo a nedokáže se zregenerovat během odstavce a půl, magie funguje na zajímavých principech a vše se děje v úžasném, ale problémy zmítaném, království za devatero horami a řekami. A navíc nosí všichni šik oblečení.

Málem mě odradil poněkud pomalejší začátek a přehršle nových pojmů a jmen, ale autorka skvěle propracovala prostředí a maximálně využila svou fantazii a tak, když procesí konečně doputovalo do Zlomuvalu a začalo se soutěžit, jsem se stala na knize závislou. Soutěž už tady párkrát byla. Mně jako obrovskému fanouškovi Hunger Games to nemusíte připomínat. Tahle byla trošičku jiná a skutečné nebezpečí číhalo někde úplně jinde. Vše se odehrává v renesančních róbách, uprostřed pohádkového hradu a přepychu. Navíc hrají kulečník, mlsají čokoládu a divím se, že si nepouštějí z gramofonu desky. Přitom stále zápolí s luky, obrovskými noži, meči a holemi. Tento rozpor mě moc bavil. Jako by se autorka nedokázala rozhodnout, jak chce hru vlastně hrát. A tak je její Adarlan barvitý a zahání všeobecnou všednost a nudu, která se pomalu, ale jistě, vkrádá do tohoto žánru.

Skleněný hrad ve Zlomuvalu byl gigantický. Tvořil hotové město čnící do nebe s třpytivými křišťálovými věžemi a mosty, komnatami a vížkami, klenutými balkony a dlouhými nekonečnými chodbami. Byl vybudován na místě původního kamenného hradu a jeho výstavba stála království celé jmění. Vypadalo to, jako by skleněný hrad někdo postavil na původní budovy. Takový směšný nápad – hrad vytvořený ze skla.

Celaena a Dorian vs. Chaol. Celaena a Chaol vs. Dorian. Já vím, milostný trojúhelník už tady taky byl. Tenhle je takový jiný. Nenápadný. A já se modlím, abych měla pravdu, a držím všechny čtyři palce, co mám, aby vzájemné rýpání a následné pomaloučké jiskření, které pobíhá mezi Celaenou a Chaolem, kapitánem stráží, bylo v dalších knihách rozvedeno a prohloubeno. A aby Celaenino srdce nakonec vyhrál Chaol a porazil prince Doriana, který už byl schopen uloupit několik polibků. Jestli ano, pozvednu i tento pár do své síně slávy mezi mé osobní velikány:

  • Harry/Ginny, Ron/Hermiona (Harry Potter)
  • Katniss/Peeta (Hunger Games)
  • Laurel/Tamani (Křídla)
  • Eva/David (Znamení Blíženců)

Jsem shipper* každým coulem, ale nejsem zastánce obrovské zamilovanosti vzniklé na pár řádcích. A tak, jestli mám pravdu a tady se pomaloučku klube cit v rozmezích několika dílů, věřím jeho hloubce a navíc mě bude hlodat, dokud nepřečtu poslední větu celého příběhu, který zatím čítá tuším 5 knih. Takže zatím je řadím na úroveň Laia/Elias (Jiskra v popelu), kde takou doufám, že mám pravdu.

Skleněný trůn není jen o lásce. Je i o magii, souboji dobra a zla, Goliáše proti Davidovi. Holce proti 23 chlapům. Souboj probíhá v nádherném prostředí a je protínán okázalými bankety a slavnostmi u dvora. Báječně jsem se při čtení bavila a milovníkům fantasy, romantiky i young adult žánru knižní sérii doporučuji. Věřím, že se bude líbit také vám. A až si jej přečtete, dejte mi prosím vědět, jak to párování vidíte vy. 

HODNOCENÍ: 100%

* Osoba, která v příbězích vyhledává vztahy a fandí jim. Z anglického relationship.

 

Skleněný trůn

 

Sarah J. Maasová žije v Pensylvánii a miluje Disneyovky a špatnou pop music. Je velkou zbožňovatelkou pohádek, baletu a čaje. Ráda cestuje a momentálně vyšla její nová série Dvůr trnů a růží, která se věnuje příběhu Krásky a zvířete. Více se o ni můžete dozvědět na www.sarahjmaas.com.

 

Skleněný trůnNázev knihy:              SKLENĚNÝ TRŮN
Autor:                           Sarah Janet Maas
Žánr:                            Sci-fi a fantasy, Pro děti a mládež

Nakladatelstvi:           COOBOO
Datum vydání:            31. 8. 2015
Doporučeno od:         +12 let

EAN:                             9788074479014
Počet stran:                 352
Formát:                        130 x 200 mm
                                      brožovaná lepená

E-shop:                        kniha – http://knihy.cpress.cz
ereading-logo
                                      e-kniha – www.eReading.cz

Ukázková kapitola:    http://knihy.cpress.cz

Databáze knih:           www.databazeknih.cz

 

 


CooBooCooBoo
je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

 

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

 

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)