Knižní tip: Sběratel ztracených věcí (recenze knihy)

Sběratel ztracených věcírecenze knihy Sběratel ztracených věcí

Sběratel ztracených věcí, je kniha plná příběhů.

Anthony část života něco sbírá, ale nedělá to jako koníček. V životě ztratil dvě věci, svoji velkou lásku a talisman, který byl jediné pouto, co ho s ní pojilo. Tak se to snaží odčinit tím, že sbírá ztracené věci, uschovává je a píše k nim povídky.

Poslední věc co najde, je plechovka s popelem, která ležela ve vlaku. Kdo mohl zapomenout zřejmě lidský popel jen tak ve vlaku a ještě v plechovce od sušenek? To už se nikdy nedozví, protože se pomalu vydává do nebe za svojí láskou. Takže velký úkol předává své asistentce Lauře.

Laura pracuje pro Anthonyho mnoho let. Miluje Padovu, ve které Anthony žije a ze které musí každý večer odcházet do svého malého prázdného bytu. Jednoho dne, po Anthonyho pohřbu zjišťuje, že zdědila jak dům, tak peníze. Jenže je k tomu malý bonus. V závěti je bod, ve kterém je psáno, že Laura má nalézt všechny majitele věcí, které našel a vrátit je.

Jakmile Laura vstoupí do Anthonyho pracovny, zatají dech. Těch předmětů je mnoho a jsou to věci, které snad už nemůže nikdo hledat, jako například jeden malý dílek puzzle nebo deštník se srdíčky. Naštěstí na to není sama.

Po Anthonyho smrti jí navštíví nemocná devatenáctiletá dívka, která každý den sedává naproti Padově na lavičce. Dívka se jí zeptá, jestli nechce být její kamarádka a když na to Laura kývne, navštěvuje jí poté Sunshine každý den a připravuje pěkný šálek čaje.

Jelikož k Padově náleží veliká zahrada se záhonem růží, pracuje v domě jediný zaměstnanec a to je zahradník jménem Freddy. Laura si ho nikdy pořádně nevšímala, jenže najednou po smrti jejího nejlepšího přítele, jí začal být Freddy sympatický. Bohužel byl zadaný a to jí možná k němu táhlo o to víc.

V knize není jeden hlavní příběh, ale dva. Další děj se odehrává o čtyřicet let dříve.

Mladá Eunice zahlédla v časopise inzerát na práci asistentky pro zavedeného vydavatele. Jelikož její možný budoucí zaměstnavatel Bobmer je fanda do filmů jako ona, hned si padnou do oka a práci dostane. A není s ním v kanceláři sama. Bomber miluje psy, takže má Douglase, kterého miluje, jako kdyby byl jeho vlastní dítě.

Eunice práci miluje a nedostižný Bober také není k zahození. Záhy ale zjišťuje, že jim bude život znepříjemňovat jeho sestra Portia, která je na všechny hnusná a snaží se vydat vlastní knihu. Jenže krade z již vydaných knih, jen pozměňuje jména, místa a trošičku děj. Takže každému je hned po přečtení anotace jasné, ze které knihy zrovna vykrádala.

Dva různé příběhy, které se spojují na začátku a na konci. Co mají společného? A podaří se Lauře vyřešit problém, který ji naložil na ramena Anthony?

Sběratel ztracených věcí je rozhodně jedinečný příběh, který každého uchvátí a rozhodně pohltí. Člověk by si řekl, že název říká hodně, ale je to jen částečka toho, co se v knize odehrává. Je to příběh o velké lásce, která pokračuje i po smrti. Laura s přáteli si myslí, že když Anthonyho popel rozpráší do růží k Therese, budou konečně spolu a šťastní, jenže Theresin duch jim znepříjemňuje život, což znamená, že něco stále není dokončeno. Takže v knize najdete jednu hodně neklidnou duši, která se hlásí o pozornost.

Celá kniha je doplněna ještě povídkami, které napsal Anthony ke ztraceným věcem. Byl to spisovatel, a dokud psal povídky se šťastným koncem, byly jeho knihy vydávané. Postem času ale byly bez dobrého konce, nebo s otevřeným a to se nakladateli nelíbilo, takže končili doma v šuplíku.

Takže jak celý děj popsat? Hlavní linka se odehrává v přítomnosti, kde žije Laura. Než Anthony zemře, řekne jí něco o jeho minulosti a jeho milované Therese. Poté se Laura snaží zjistit, jak dostat předměty k lidem, kterým patří a to je okořeněné o krátké povídky. Kapitoly se střídají s příběhem Eunice, který se odehrává o dvacet let dříve a který se nakonec spojí s Laurou.

Vše dává naprostý smysl a v knize je opravdu hodně příběhu, jednoduše, ale čtivě napsaného. Já jsem se natolik nemohla odtrhnout, že jsem za noc přečetla půlku knihy. Takových knih je málo a věřím, že si musí získat každého. Člověk se při čtení dokáže zamyslet i sám nad sebou, místy si pobrečí nad nepřízní osudu a místy se zamiluje.

Sběratel ztracených věcí je jedna z knih, kterou si budete doma ve své knihovně střežit jako oko v hlavě a rádi si ji budete číst stále dokola. Rozhodně knihu tedy doporučuji.

 


Název knihy:         Sběratel ztracených věcí
Sběratel ztracených věcíAutor:                    Ruth Hogan

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2017
Počet stran:           300

ISBN:                     978-80-7491-852-0
EAN:                      9788074918520

E-shop:                  kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                               e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:       www.DatabazeKnih.cz

   

{source}
[[div data-configid=”0/44508872″ style=”width: 600px; height: 456px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]
{/source}

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.