Knižní tip: VRAŽDAPLÁN (recenze)

recenze knihy Vraždaplánrecenze knihy Vraždaplán

„Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy.“

Hlavní hrdinou příběhu je Eda, což je policejní komisař v důchodu. I přes to, že už je na odpočinku, žádné události, které se dějí jak v Městečku či v politických sférách, mu neuniknou. Nechce, ale stejně je do toho zatažen. Všechno se motá ale jen kolem jedné, čtyřicet let staré, maturitní třídy, protože to vypadá, že všichni studenti této třídy mají „problém“… Eda se do všech problémů brodí víc a víc, přitom doma má svých starostí dost, ale bohužel, jen on dokáže tohle všechno zastavit a ukončit.

Karel C. Grig, autor Vraždaplánu, je český autor, narozen roku 1955 a tím, že je to našinec, dává do příběhu spoustu náznaků, které my, čtenáři, známe a vidíme v dnešní době kolem sebe.

Když jsem se do čtení pustila, už první stránka mi dala najevo, že příběh bude stát za to. A byla to pravda.

„Už tu měl být. Možná čeká nahoře v lese nad vsí, až autobus odjede. Je chytrý a opatrný. Ví, že čím méně lidí je spolu uvidí, tím líp. Obchází tady i esenbák, takový mladý pitomec. Mluví s nějakým dědkem a pozoruje ji, raději by měla poodejít někam dál…
Zbývá jí dvanáct hodin života.“

Protože jsem četla elektronickou verzi, nedokážu říct, jakým způsobem je tištěná kniha upravena, ale ve čtečce jsou všechny kapitoly na sebe nahuštěné. Příběhu to na kráse ovšem neubralo.

Eda byl pro mě fakt dobrý chlap, který se dokázal dívat na věci s odstupem, řešil vše s chladnou hlavou. Navíc, když se dostal do úzkých, třeba když jej přepadli a chtěli odvézt, tak v klidu vystoupil ze svého auta, nechal se usadit do auta únosce a ještě s výrazem, proč jedete tak pomalu, s nimi odjel. Úplně jsem to měla před očima. Nebo jakým způsobem řešil to, že se někdo ocitl u něj doma. V klidu šel spát. No, to teda…!

Co se mi taky líbilo, tak byl způsob, jakým probíhaly konverzace mezi některými hrdiny. Slangových a hovorových výrazů bylo v přímé řeči dost a tím to získávalo na určité autentičnosti.

I když to většinou nevyhledávám, tak tady mi to v rozhovorech přišlo naprosto normální. Vůbec jsem se nad tím nepozastavovala.

I přesto, že jsem zvyklá na výraznější tempo a pořádnou dávku napětí, tak Vraždaplán má něco do sebe. Je to zajímavé sledovat, jakým směrem se děj ubírá.

Neměla jsem tendenci kousat si nehty, ale napnutá, jak to všechno dopadne, jsem rozhodně byla. Autor mne dokázal zaujmout, dát mi určité vodítka a mě nezajímalo nic jiného, než jak to všechno dopadne, ať už okolo Markéty a Marka, tak se Sejbrem.

Celkově byla Vraždaplán zajímavá, s dobrou detektivní zápletkou a příjemnými hrdiny. Určitě doporučuji všem, kteří mají rádi detektivky odehrávající se v naší vlasti, těm, kteří rádi sledují funkčnost podsvětí a jejich machinace a taky těm, kteří rádi hádají ty záporáky. Tady máte možností i více.

Celkové hodnocení: 80 %

 

recenze knihy VraždaplánNázev knihy:         VRAŽDAPLÁN
Autor:                      Karel C. Grig

Nakladatelství:      Kniha Zlín
Rok vydání:           2017
Počet stran:           246

ISBN:                       978-80-7473-525-7
EAN:                        9788074735257

E-shop:                   kniha – www.KnihaZlin.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   


KNIHA ZLÍNNakladatelství KNIHA ZLÍN
existuje od roku 2004 a v současné době vydává přibližně třicet pět titulů ročně. Pro české čtenáře pečlivě sestavujeme ediční plán, který mapuje aktuální dění na literární scéně, především světové. Cítíme se být nejen Čechy, ale také Evropany, a proto náš zájem soustřeďujeme ke knihám vycházejících z hodnot západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie a které je současně podrobují kritické reflexi. Oslovují nás knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě. Nevydáváme jen současné romány a kratší prozaické žánry světové a české provenience, ale také knihy z oblasti literatury faktu a poezii. V současné době zaujímají v našem edičním plánu stále výraznější místo knihy o umění, především o umění současném, a roli umění v životě člověka i společnosti.

Považujeme za důležité, aby obsah knihy i myšlenky v ní vyjádřené byly v souladu s jazykovým i grafickým ztvárněním knihy. Již na počátku samotného výběru knih klademe důraz na originalitu a vytříbenost autorského stylu, a proto je pro nás klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a naše knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů. Jedinečnost každé knihy a pečlivou jazykovou i redakční přípravu zdůrazňujeme originálním grafickým designem obálek. Za dobu své činnosti jsme se zařadili mezi výrazné hráče na českém knižním trhu a naše knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

  


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)