Čtvrtek, 23.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Knižní tip: Výš než v sedmém nebi (recenze)

Výš než v sedmém nebirecenze knihy
Griet Op de Beeck – Výš než v sedmém nebi

Není těžké udržet tajemství, ale žít s ním, každý den zas a znova, to je k nevydržení.

Příběhem nás provází několik postav. Elsie, Eva, Lou, Jos, Casper. Jak už vidíte na první pohled, některá jména si jsou podobná a já s tím ze začátku měla velký problém. Kupodivu se mi pletly nejen Eva s Elsie, ale také Lou a Jos. Vypadalo to v mé mysli tak, že když jsem přečetla kapitolu a následovala další za někoho jiného, přestala jsem číst a musela přemýšlet, kdo to je, o co se u něj jedná. Což mě docela zdržovalo. Možná někdy za polovinou, možná víc, jsem si začínala být jistá, kdo je kdo, ale to už bylo téměř po všem.

Hlavní postavy jsou různých věkových kategorií a to je něco, co na příběhu nejvíce táhne a zaujme. Jak prožívají svůj život mladá slečna, dáma v letech, či „dědula“ za zenitem. Ačkoli jsou všichni propojeni spolu navzájem, tak na děj to nemá vliv. Každý si hrabe sám na vlastním písečku, jak se říká.

Co mě ale překvapilo a ne moc pozitivně, tak je místy užívání vulgarismu. Ta kniha, to, co se v ní odehrává, na mě působilo celou dobu mile, tak nějak něžně a klidně, když najednou na stránky vtrhnou slova jako „…lízat p…“ nebo „…šu.at…“ a tohle mi k tomu vůbec nesedělo. Je jasné, že i tyto chvíle patří do života mnoha lidí, ale přeci jen by to šlo napsat tak, aby to nenarušilo určitou klidnou atmosféru příběhu. Pro mě to byl rušivý element, až jsem začala přemýšlet, zda jsem neotevřela jinou knihu. A opět se toulaly myšlenky někde jinde, jen ne v ději Výš než v sedmém nebi.

Kniha jako taková není špatná, kdybych si odmyslela některé ty negativní vlny, které na mě vysílala, tak bez nich to byla velmi milá, poklidná kniha, která je úplně jako vystřižená ze života. Odehrávají se tam činy, které můžeme denně vidět u sebe doma či u někoho jiného. Nic neobvyklého. Ale přitom je to napsáno moc příjemně, takže i ty „nudnosti a všednosti“ dne jsou zde podány tak, aby si čtenář vychutnal svou porci písmenek.

Celkově knihu hodnotím jako průměrnou. Byly tam místa, která mi tam vyloženě neseděla a místa, u kterých jsem se nesmírně bavila a dokonce se potutelně usmívala, jak bylo příjemné číst některé řádky. Určitě bych to doporučila vám, kteří máte rádi romány, jenž se odehrávají v reálném světě, reálným lidem. Takový, dá se říct, společenský román.

 


Výš než v sedmém nebiNázev knihy:         Výš než v sedmém nebi
Autor:                      Griet Op de Beeck
Překlad:                  Adéla Elbel

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           320

ISBN:                       978-80-7491-541-3
EAN:                        9788074915413

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)