Neděle, 1.10.2023
KnihyKultura

Knižní tip: ŽIVOT PO TOBĚ (recenze knihy)

Jojo Moyes - Život po toběrecenze knihy
Jojo MoyesŽivot po tobě

Ztráta milované osoby… Jak čelit každému dalšímu dni? Jak se naučit žít dál? Kde hledat smysl dalšího bytí? Jaký bude „život po tobě“?…

Britská spisovatelka Jojo Moyes dojala svým příběhem o mladém kvadruplegikovi a jeho sympatické a trochu potrhlé ošetřovatelce statisíce čtenářů i široké zástupy diváků v kinech. Román Než jsem tě poznala (recenze) vyprávějící o úspěšném mladém muži Willu Traynorovi, který po střetu s motorkou ochrne na celé tělo a jako východisko ze své jinak bezvýchodné situace plánuje švýcarskou kliniku provádějící asistovanou sebevraždu, a jeho nové ošetřovatelce – šestadvacetileté Louise Clarkové, která se mu to naopak snaží rozmluvit, vyšel roku 2013 v téměř 35 zemích.

Na četná přání čtenářů napsala Jojo Moyes po dvou letech pokračování. Život Louisy po Willovi… Román nesoucí název Život po tobě vyšel koncem loňského roku v překladu i u nás. Setkáváme se v něm s bývalou ošetřovatelkou po roce a půl od Willovy smrti, kdy Louisa žije v Londýně, pracuje na letišti v baru, přežívá ze dne na den, a na to, jak dát svému životu další smysl, zatím nepřišla…

Pustit se do pokračování byl od Jojo Moyes odvážný krok. Otevřené konce ve čtenářích probouzejí vlastní fantazii. Když vám po určité době autor předloží „skutečnou“ verzi, může se stát, že se ta jeho bude s tou vaší diametrálně rozcházet a celkový dojem z knihy to nenávratně pokazí. Ne všechno a za každou cenu musí být nutně dovyprávěno a dopovídáno. Jojo Moyes to přesto zvládla na výbornou!

Postava Louisy zůstala sama sebou, byť je tato mladá žena oproti prvnímu dílu někým jiným. Rozpor? Ne, to jsou jen jizvy, které vám zůstanou po smrti blízké duše…Autorka bez laciných klišé přibližuje život „poté“. Louisu čeká vážný úraz, skupinová terapie a snad i nová láska. Jenže… Nic není servírováno na zlatém podnose a ke všemu musí nejprve dojít a dozrát.

Nepřítomnost Willa tu dýchá z každé stránky. Chybí tu jeho pohled na svět, jeho rady i vtípky. Paralela s reálným životem a ztrátou se autorce zdařila více než působivě. Sálá z toho opravdový smutek, bolest i hojení. A podobným způsobem je to i se zbytkem příběhu. Moyes netlačí na pilu, děj nepěchuje zvraty na efekt, není přeslazená ani přehnaně melodramatická. Své postavy provází životem pozvolna, s uvěřitelným množstvím slz, humoru i naděje.

Život po tobě je důstojným pokračováním Než jsem tě poznala. Stejně tak směle obstojí i jako samostatný román o „životě po …“. Nikdy to není snadné. Poslouchat, že život jde dál, bývá k zešílení. Ale přes všechen smutek a bolest není jiná cesta, než to zkoušet dál… A Jojo Moyesová líčí tento těžký boj s citem i jemností!

Moje hodnocení: 85 %

 

Jojo Moyes - Než jsem tě poznala

 

Jojo Moyes (Anglie, 1969) – pracovala v různých profesích, než dostala stipendium na Londýnskou univerzitu, kde vystudovala žurnalistiku. Novinářské profesi se pak věnovala deset let – britský deník The Independent a dopisovatelka listu Sunday Morning Post. V roce 2002 jí vyšel první román a od té doby se živí jako spisovatelka na volné noze. S manželem, novinářem Charlesem Arthurem, a jejich třemi dětmi žije na farmě v hrabství Essex. Autorka románu Krasojezdkyně je sama velkou milovnicí koní. Její knihy (Poslední dopis od tvé lásky, Dívka, již jsi tu zanechal) se pravidelně stávají světovými bestsellery.

 


Název knihy:         Život po tobě
Jojo Moyes - Život po toběAutor:                      Jojo Moyes
Překlad:                  Lucie Mikolajková

Nakladatelství:      IKAR
Rok vydání:           2016
Počet stran:           400

ISBN:                       978-80-249-3293-4
EAN:                        9788024932934

E-shop:                   www.martinus.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

 

 


MartinusMartinus
začal před 25 lety jako kamenné knihkupectví ve slovenském Martině, rychle se ale vypracoval i na internetu a dnes je tím úplně nejoblíbenějším slovenským e-shopem. Od roku 2012 ovšem nezahálíme ani v České republice! Měsíčně nás navštíví přes 350 000 zákazníků a my pilně pracujeme na tom, aby byli spokojení. Nabízíme přes 150 000 titulů, více než 100 výdejních míst a skvělý zákaznický servis, na kterém si zakládáme, stejně jako na různých projektech pro knižní nadšence, které nemají v Česku obdoby – za všechny jmenujme Den nepřečtených knih, soutěž Knižní šifra nebo Knižní hrdina.

Co pro vás děláme

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.