Čtvrtek, 8.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kolonie

recenze knihy Kolonie

Sam Marsden knihu Kolonie původně zveřejňovala na Wattpadu. Příběhu si ale všimli lidé z nakladatelství Fragment a rozhodli se titul vydat. Zajímavostí je, že Kolonie vyšla knižně pouze v češtině.

Mars, rok 2217. Život na této planetě je plně kolonizován a rozvíjen. Éos je sice stále závislý na Zemi, ale prezidentka Knightová má velké plány. Její dceři Evě bude brzy osmnáct, a tak by se měla pomalu chystat na budoucí roli prezidentky. Jenže Eva má o svém životě jiné představy, než její matka. Chtěla by se raději vrátit na rodnou planetu Zemi.

Na Marsu panuje tvrdý režim a diktatura. Mezi lidmi jsou velké sociální rozdíly, musejí tvrdě pracovat, aby uživili nejen sami sebe, ale také ty, co se mají dobře.

Kolonie - recenzeKniha měla zajímavý námět a obrovský potenciál. Autorka ho však plně nevyužila. Určitě by se dalo získat spoustu dalších informací, například by čtenáře mohlo zajímat, jak na Marsu funguje život. Dozvídáme se sice o životě pod pěti kupolemi, kdy každá z nich slouží k něčemu jinému, přesto však spoustu indicií chybí, aby si čtenář mohl udělat ucelenější obrázek.

Tam, kde jsou kladné postavy, nesmějí chybět ani záporné. Mezi ty kladné patří především Eva. Autorka informace o ní dávkovala postupně, třeba to, že Eva prošla lekcemi sebeobrany, se dozvídáme až ve druhé polovině knihy. Je bez sebevědomí, má hromadu starostí a problémů. Neumí se vzepřít své matce, i když by chtěla prolomit hradby, které si kolem sebe matka vybudovala. Anna Knightová je krutá diktátorka – neodpouští, je tvrdá a šílená. Před davem působí vyrovnaně, nezlomně, ale v soukromí jsou její emoce velice kolísavé. Nedává najevo své city, neumí připustit své omyly, jde jen za svým cílem a snem. I přes mrtvoly. Důležitou roli v příběhu hraje River. Mladý muž, který patří k odboji, ukáže Evě, že to jde i jinak. Že není jenom pozlátko na povrchu, ale že uvnitř Éosu to vře a kypí.

Ač se zdá, že jsou postavy řádně vykresleny, opak je pravdou. Jejich charaktery a emoce klouzaly po povrchu a čtenář se s nimi nemohl blíže seznámit a vcítit se do nich. Velký vývoj však prodělala prezidentka Knightová a autorka jí v tomto ohledu věnovala hodně pozornosti.

Konec příběhu Sam Marsden uspěchala a použila v něm příliš mnoho zbytečného násilí. Některé scény byly těžko uvěřitelné. Co však hodnotím kladně, je popsaný odboj na Éosu. Skrytý a pomalu se chystající na odvetu za všechno, co prezidentka Knightová provedla a nechala dopustit. Škoda jen, že lidé začali s bojem, až šlo do tuhého.

Pro mladé čtenáře je v těchto knihách důležitá také romantická linka. Ta se tady děje jen jako mimochodem a není příliš výrazná. Nejvíce titul ocení čtenáři kolem patnácti let v případě, že nehledají žádnou náročnou literaturu a chtějí si u příběhu jen odpočinout.

Na autorský debut dopadla Kolonie vcelku dobře. Má své chyby, ale i přednosti. Sam Marsden psát umí, Kolonie byla čtivá, ale hodnotím ji jako průměr, protože jí chyběla ona pověstná jiskra. Držela se tématu, neodbočovala do jiných žánrů, což si hodně cením. Doufám ale, že pokud Sam Marsden napíše někdy další knihu, bude o něco lepší než její prvotina.

 

Název knihy Kolonie
AutorSam Marsden
ŽánrLiteratura světová, Romány, Sci-fi
  
Nakladatelství Fragment
Rok vydání2021
Počet stran272
ISBN9788025350270
  
Nákup knihy www.fragment.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fragment

Nakladatelství FRAGMENT vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT. Dlouhodobě patří k nejvýznamnějším nakladatelům v České republice a od prosince 2014 je součástí mediální skupiny Albatros Media a.s.

www.fragment.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)