Komunita

recenze knihy Komunita

Učitelce Uně je třicet, učí na škole v Reykjavíku. Bojuje s penězi a proto se rozhodne přijmout nabídku obyvatel malé vesničky Skálar, aby vyučovala dvě dívky školního věku. Skálár je opravdu mini vesnicí, čítá nějakých deset obyvatel včetně holčiček. Pro Unu bude těžké zapadnout mezi pevně semknutou komunitu, navíc má problémy i sama se sebou. Dosud se totiž nevyrovnala s otcovou sebevraždou, s matkou mají od té doby odtažitý vztah. Una se bojí, že skončí stejně jako otec a své pochyby utápí v lahvi alkoholu. Není divu, že Skalár považuje za nový začátek. Pronajme si byt ve starém domě a těší se na setkání s budoucími žačkami. Vytoužený klid nepřichází, Una po nocích slyší dětský zpěv. Je to duch zemřelé dívky nebo Unina bujná fantazie podporována každodenní dávkou alkoholu? A co na to obyvatelé Skálaru?  Podaří se Uně rozplést nitky podivného života ve vesnici, kde není vítána?

Komunita (XYZ) - recenzeRagnar Jónasson už má na svém kontě dva romány, v nichž hraje Island hlavní roli jako kulisa pro napínavý thriller s komorní atmosférou. Třetí kniha v pořadí, Komunita, se kromě toho řadí i mezi příběhy, v nichž tak trochu řádí duchové. Konkrétně tady je to malá holčička, která na Skálaru žila před mnoha lety a jejíž smrt je opředená tajemstvím. 

Hlavní dějová linie nás zavede do roku 1985, kdy mobily a počítače zdaleka nepatřily mezi základní výbavu moderního člověka. I když se je v anotaci tento časový údaj uveden, neutkvěla mi informace v paměti a docházelo proto k zajímavým momentům, kdy jsem se divila, proč si Una nechává posílat fotografie klasickou poštou a ne mailem nebo přes messenger. 

Komunita je typem příběhu, který plyne pozvolna, vše bublá pěkně pod pokličkou a na povrch vyvěrá pomalu. O akční scény nezavadíte, vše je o konverzaci a pocitech. Una bojuje s démonem alkoholu i předsudky vesničanů, ti zase před cizinkou skrývají tajemství a nechtějí, aby se jim dostala pod kůži. Do toho se před vámi odehrává ještě jeden příběh, který se proplétá hlavní dějovou linií. Sice tušíte, že má s Unou nebo vesničany něco společného, ale než zjistíte co, počkáte si. Však vám to povídám, vše plyne pozvolna…

S knihou souzníte v případě, že jste fanoušci knih, v nichž není primárně cíleno na akční scény, krev a brutální zločiny. Komunita vás dostane především svou ponurou atmosférou a perfektním vylíčením reálií – život na maličké vesnici zní jako úžasné dobrodružství, ale je tomu opravdu tak? Zkuste se začíst a uvidíte sami, jestli do Skálaru zapadnete nebo budete outsideři.

 

Název knihy Komunita
AutorRagnar Jónasson
Žánrpsychothriller
  
Nakladatelství XYZ
Rok vydání2020
Počet stran288
ISBN978-80-7597-704-5
  
Nákup knihy www.xyz.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

XYZ

Nakladatelství XYZ je od roku 2011 součástí největší české mediální společnosti Albatros Media, a.s. Na trhu působí od roku 2004. Vydává původní českou i zahraniční beletrii, zaměřuje se zejména na romány, autorizované životopisy či rozhovory, literaturu faktu, historické publikace i výpravné encyklopedie a komiksy.

www.xyz.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)