Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kouzlo záplat aneb “Kouzlo PATCHWORKU”

Kouzlo záplat aneb V úterý 12. srpna 2014 v 10 hodin bude ve výstavní síni Divadla Karla Pippicha zahájena výstava nazvaná Kouzlo PATCHWORKU, která se zde bude konat každý den od 10 do 18 hodindo 24. srpna.

Patchwork (patch – anglicky záplata) je textilní technika založená na sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory. Výsledný výrobek lze použit samostatně, ale častěji bývá spojen do tzv. “sendviče” (ten má tři vrstvy, přičemž vrchní vrstvu tvoří samotný patchwork, prostřední vrstvu výplň v podobě rouna nebo vatelínu a spodní vrstvu většinou jednobarevná textilie).

Kouzlo záplat aneb
Před čtyřmi lety se v Regionálním muzeu v Chrudimi konala výstava patchworku Dobrušského patchwork klubu a tehdy také vznikl nápad založit v Chrudimi podobný klub, který by sdružoval zájemce o tuto techniku. Proto se několik uchazeček domluvilo a vznikl klub, který od roku 2013 nese název Chrpa patchwork klub Chrudim Pardubice.

V klubu se sešlo kolem 15 zájemkyň z Chrudimi i Pardubic, které společně zhruba jedenkrát měsíčně tvoří, buď na jednodenním setkání, nebo na vícedenních výjezdech. A tak vznikají za použití různých technik patchworku (jako je bargello, tarantela, padající kostky, opilcova stezka, flic flac, šití přes papír, dhalie, srub, japonský proplétaný, vitráž a mnoho dalších) krásné polštáře, dečky, deky, ubrusy, tašky, hračky, doplňky do domácnosti, dekorační panely, vánoční a velikonoční ozdoby a mnohé další dekorativní i užitné předměty.

Některé členky klubu se zúčastňují národních i mezinárodních projektů na téma patchworkové tvorby. V loňském roce měli možnost vidět výsledky tvorby klubu návštěvníci v Lázních Bohdaneč na výstavě na radnici města, v letošním roce se podařilo připravit výstavu v Chrudimi. A ještě informace nakonec – na výstavě bude možno vybrané exponáty zakoupit a připraveny budou i drobné předměty, které jistě udělají radost třeba jako dárky.

Zdroj: www.chrudimsobe.cz

~tz~

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.