Královo srdce

Královo srdceJestli máte už dost klasických příběhů, romantických happyendů nebo stálého zabíjení nevinných obětí a hledání vraha, tak právě tato kniha je ta, pro kterou byste se měli rozhodnout při příští vaší volbě, co číst.

Příběh je založen na skutečné události, kdy se v Norsku a Dánsku kolem roku 1755 objevila kožní choroba, jejichž diagnostika není do dnešního dne známa. Někteří vědci a lékaři to přirovnávali ke kurdějím, jiní k lepře, někteří ještě šli dále, třeba k malomocenství. A ti nejodvážnější říkali, že je to nová nemoc, která je spojením všech.

Jednou z hlavních postav je doktor Deegen, který opravdu žil a právě se zabýval léčením takto nemocných lidí a snažil se jim pomoct. V roce 1755 vyplula loď se 14 pasažéry na palubě směrem do Kodaně, kde měli byt pořádně ošetřeni a hlavně se na nich měli zkoumat důsledky této nemoci a následky léčby.

Mezi pasažéry se objevil také otec se svou desetiletou dcerou, ovšem jejich jména neznáme. Autor nikoho, až na lékaře Deegena nepojmenoval a musím říct, že pro mne to byl velmi rušivý element.

V průběhu děje tedy hodně zjišťujeme jak o nemoci, která postihla všechny nehledě na věk, pohlaví či sociální vrstvu, tak i otcovský přístup k dceři, který je velmi ochranitelský. Jsou zde pasáže, ze kterých mi bylo opravdu velmi úzko a poté pasáže, kdy jsem dokonce přemýšlela, zdali to všechno je možné, jestli se autor nemýlí a nemá moc bujnou fantazii.

I když mám ráda příběhy podle skutečných historických událostí, tato kniha mi přišla velmi zvláštní a věřím, že si mezi čtenáře bude složitěji hledat cestu, protože způsob napsání je velmi specifický. Nemoc a její následky, tak stejně i přístup ke smrti, jsou zde popsány velmi podrobně, bez jakýchkoliv skrupulí a hlavně, velmi realisticky. Pro mě až nepřirozeně. Ovšem věřím, že některé čtenáře tato útlá kniha osloví. Určitě to pro mne byla příjemná zkušenost, bylo velmi efektní pro mne najít nový pohled na tak reálné věci jako je nemoc nebo smrt.

 

Královo srdce

 

Anotace:

Píše se rok 1775 a na palubě lodi mířící z Norska do Kodaně plují i otec a dcera. Dívka má horečku a otevřené rány na krku a v podbřišku, podobně jako desítka dalších nemocných spolucestujících uložených v podpalubí. Všichni nemocní, napadení neznámou kožní chorobou, jejíž epidemie připravila v Norsku o život již mnoho lidí, mají být přepraveni do nemocnice krále Fredrika, kde jim má být poskytnuta potřebná péče. Plavba však neprobíhá bez útrap a nebezpečí, a čím déle se táhne, tím více vzrůstá zoufalství mezi pacienty. Otec přihlíží tomu, jak choroba jeho dceru pomalu, ale jistě rozežírá zevnitř. Předtím mu nemoc již vzala manželku a druhou dceru. Zůstalo mu jediné dítě.

Královo srdce je hutné a intenzivní lidské drama založené na skutečných událostech z druhé poloviny 18. století. Ze stránek vystupuje temný svět – líčení pekla mezi živými –, v němž všude číhá smrt. Současně je však román prosvětlen láskou, patrně nejsilnější ze všech – láskou k dítěti.

 


Název knihy:         KRÁLOVO SRDCE
Královo srdceAutor:                      Gaute Heivoll
Překlad:                  Kateřina Krištůfková

Nakladatelství:      Kniha Zlín
Rok vydání:           2016
Počet stran:           222

ISBN:                       978-80-7473-407-6
EAN:                        9788074734076

Vazba:                     Vázáno

E-shop:                   kniha    – www.KnihaZlin.cz

                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   

  

{source}[[div data-configid=”0/35238596″ style=”width: 600px; height: 456px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

Královo srdce

 


KNIHA ZLÍNNakladatelství KNIHA ZLÍN
existuje od roku 2004 a v současné době vydává přibližně třicet pět titulů ročně. Pro české čtenáře pečlivě sestavujeme ediční plán, který mapuje aktuální dění na literární scéně, především světové. Cítíme se být nejen Čechy, ale také Evropany, a proto náš zájem soustřeďujeme ke knihám vycházejících z hodnot západní civilizace, jejích estetických kořenů i její pohnuté historie a které je současně podrobují kritické reflexi. Oslovují nás knihy, které zachycují rozmanité aspekty lidské existence, nahlížejí z různých perspektiv na mezilidské vztahy, zkoumají vztah člověka a společnosti a přinášejí individuální výpověď o dnešním světě. Nevydáváme jen současné romány a kratší prozaické žánry světové a české provenience, ale také knihy z oblasti literatury faktu a poezii. V současné době zaujímají v našem edičním plánu stále výraznější místo knihy o umění, především o umění současném, a roli umění v životě člověka i společnosti.

Považujeme za důležité, aby obsah knihy i myšlenky v ní vyjádřené byly v souladu s jazykovým i grafickým ztvárněním knihy. Již na počátku samotného výběru knih klademe důraz na originalitu a vytříbenost autorského stylu, a proto je pro nás klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a naše knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů. Jedinečnost každé knihy a pečlivou jazykovou i redakční přípravu zdůrazňujeme originálním grafickým designem obálek. Za dobu své činnosti jsme se zařadili mezi výrazné hráče na českém knižním trhu a naše knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

  


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)