Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Krok do jiného času

recenze knihy Krok do jiného času

Barbara Erskinová se řadí bezesporu mezi nejúspěšnější spisovatelky současnosti. V Česku jsou její knihy velmi oblíbené, ať už se jedná o samostatné romány nebo povídkové soubory. Krok do jiného času je název zatím právě posledního počinu autorky vydaného u nás. Podtitul „To nejlepší z Barbary Erskinové“ dává tušit, že v knize najdeme výběr úspěšných povídek, které byly publikovány, a chybět nebude ani pár nových kousků. Celkem jedenáct knižních bonbónků se bude ucházet o vaši pozornost a je jen na vás, který z nich vám zachutná nejvíc.

Krok do jiného časuSoubor začíná povídkou Byly doby, kdy jsem se cítila skoro šťastná, jejíž hlavní hrdinka se potýká komplexem méněcennosti. Muž, kterému se podaří prolomit její tvrdou slupku ostýchavosti však skrývá tajemství. V příběhu Vojáček na hraní se poprvé setkáváme s prvkem tajemna. Mezi nejrozsáhlejší povídky se řadí Písky času, které jsou pokračováním románu Šepoty v písku a Rodinná záležitost, oplývající atmosférou jako z gotického románu. Příběh Dávej pozor, miláčku má sice lehce výhružný název, sám o sobě je spíše dobrodružného charakteru a zavede nás mezi pašeráky. Vidíte, že charakter povídek je opravdu různorodý, někdy jsou lehce rozverné, jindy zavání duchařinou a jinými světy.

S většinou z nich jsme se mohli setkat v několika povídkových souborech vydaných i u nás (Stíny na ostrově, Vzdálené časy a Písky času), takže pro ty, kteří už mají setkání pár let za sebou, to bude určitě milé připomenutí, noví čtenáři zjistí, jak se autorka dokázala popasovat s kratším literárním útvarem a vměstnat do něj nejen zápletku, ale především protkat příběh tajuplnou atmosférou, jež k její tvorbě neodmyslitelně patří. Naštěstí je Barbara Erskinová ostřílenou autorkou, ve svých počinech dokáže skloubit přítomnost s minulostí, přidat kapku tajemna a duchařiny, okořenit romantikou a namíchat dobře vyvážený koktejl. Opět podotýkám, jak jsem to udělala i v jiných recenzích povídkových souborů, že příběhy můžete číst popořadě nebo si jednotlivé historky vybírat podle nálady

I když povídky nebývají příliš oblíbeným žánrem, zejména máte-li načtena románová díla autora a zdá se vám, že v kratších příbězích vám nemá co nabídnout, zkuste se začíst do této knížky. S povídkami Barbary Erskinové se budete toulat po vřesovištích, překročíte čas, zažijete lásku, dobrodružství, poznáte smutek i radost.

 

Název knihy Krok do jiného času
AutorBarbara Erskine
Žánrpovídky
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2020
Počet stran328
ISBN978-80-242-6950-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)