Pátek, 29.9.2023
KnihyKultura

Krvavé diamanty

recenze knihy Ostrý řez

Na pulty knihkupectví se dostal Ostrý řez, a jelikož se jedná již o čtrnáctý případ Lincolna Rhyma, nabízí se logicky otázka, zda má další zářez na Deaverově pažbě ještě co nabídnout. Nevystřílel se už autor na předchozích dílech? To zjistíme jediným způsobem a tudíž směle do čtení!

Bim bam, bim bam. V dálce je slyšet svatební zvony. No, možná ještě tak úplně slyšet nejsou, ale v hlavách mladého zasnoubeného páru již vyzvání ostošest. Plni očekávání se blíží na místo schůzky s talentovaným brusičem diamantů, aby si mohli vyzvednout hmatatelný důkaz své lásky v podobě zlatého kroužku s blyštivým kamenem. Nedočkavost, radostné očekávaní, zamilovanost… To vše se však rychlým pohybem odlamovacího nože mění v kaluž krve rozlévající se na podlaze, kde se životadárná tekutina obou snoubenců mísí v jednu. Navždy spolu, v životě i ve smrti. Jen asi nečekali, že ten konec přijde tak rychle a tak brutálně.

Kromě těchto dvou je na místě mučen a zavražděn i Jatin Patel, známý brusič diamantů. Patelův učedník Vimal jen o chloupek unikne kulce do zad, když útočníka vyruší. A vrah mizí i s několika surovými diamanty, za něž byste si pořídili slušné bydlení. Bohužel pro jisté fiktivní postavy zde výčet obětí nekončí. Maskovaný muž si teprve brousil nůž a nabíjel zbraň.

Ostrý řezNa Lincolna a Amélii protentokrát čeká případ šílence, pronásledujícího zasnoubené páry. Ale jelikož Deaver je Deaver, a protože u něj vše souvisí se vším, je vcelku brzy jasné, že není všechno diamant, co se třpytí. Tedy jako že nic není na první pohled takové, jak se zdá. Třeba takové zemětřesení v New Yorku. Hmmm? Výbuchy plynu… Připravte se na večírek plný nečekaných zvratů.

Ostrý řez je perfektně promyšlený a dokazuje, že k dobrému příběhu nepotřebujete sotva uvěřitelné zběsilé akce, padouchy loupící ultra utajované vládní dokumenty ani hlavní hrdiny schopné zastavit kulku v letu a vyléčit se z průstřelu srdce za víkend. Místo toho vám však naservíruje labyrint plný záludných odboček, u nichž ovšem můžete narazit na důležité drobečky informací, jež vám postupně pomohou dobrat se zdárného konce. Pokaždé, kdy už si myslíte, že jste tomu přišli na kloub a víte, o co tam skutečně jde, se vám pan Deaver poťouchle vysměje do obličeje: „Ale no tak, takhle jednoduché to přeci být nemůže.“

Ne, jednoduché to opravdu není, jsou tu plány plánů uvnitř plánů a všechno do sebe zapadá s precizností ruské matrjošky. Je jen a jen na čtenáři, aby se prokousal jednotlivými vrstvami až k tomu zakuklenému jádru. Přitom máte všechny indicie celou dobu na očích. A zase to tiché hahaha.

Přestože na vás kniha neútočí dechberoucími scénami a nedusí vás v závalu předimenzovaných scén jako vystřižených ze Smrtonosné pasti, dokáže plně zaměstnat pozornost a nenásilně si uzurpovat váš drahocenný čas pouze pro sebe. A tak se dle mého pozná dobrý příběh.

Hodnocení: 4/5

 

Název knihy Ostrý řez
AutorJeffery Deaver
Žánrthriller
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2018
Počet stran520
ISBN978-80-7498-298-9
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

 

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.