Čtyři jména pro jednu ženu

recenze knihy Krycí jméno Helena

Nancy, Helene, Lucienne, Andrée, Bílá myš. Ne, tohle nejsou čtyři různé ženy, ale jedna reálná osoba. Jmenovala se Nancy Wakeová a další tři přezdívky používala jako krycí jména během druhé světové války. Autorka Ariel Lawhon se ve svém románu zaměřila právě část života, kterou Nancy prožila ve válečné vřavě

S Australankou Nancy se seznamujeme v roce 1936. Usadila se v Pařiži, kde působí jako reportérka. Je svědkem nechvalně proslulé Křišťálové noci, což v ní zanechá hluboké stopy. V Paříži se seznamuje s bohatým průmyslníkem Henrim Fioccou, který se stane jejím manželem. Po okupaci Francie a odjezdu Henriho na frontu Nancy nesedí s rukama v klíně, ale aktivně se zapojuje do odboje jako Lucienne Carlierová a pomáhá při pašování lidí a dokumentů přes hranice, což jí vynáší další přezdívku – Bílá myš. Tak ji nazývají pro její schopnost unikat gestapu a úřadům. Aby neohrožovala bezpečnost svého muže, opouští Francii a v Británii se jako Helene účastní intenzivního výcviku. Poté je opět vyslána do Francie, tentokrát jako madam André, jejímž poznávacím znamením je neohroženost, sarkasmus a výrazně rudá rtěnka. Ať už se Nancy jmenuje jakkoli, neustále jsou ona i její blízcí v ohrožení, dokud neskončí válka.

Krycí jméno HelenaAriel Lawhon napsala velmi intenzivní román s biografickými prvky vzdávající hold statečné odbojářce Nancy Wakeové. Zpracovala její životní osudy do silného příběhu, jenž zaujme širokou škálu čtenářů hledajících čtivo s přesahem. Je to ten typ knihy, která vás nutí získávat další a další informace o hrdinech a skládat si tak střípky jejich životů. A věřte, že ten Nancyin stál za to! 

Jelikož se v ději objevují všechna výše uvedená krycí jména a přezdívky neohrožené Australanky, můžete mít zpočátku pocit, že se v textu těžko orientujete. Navíc autorka nepostupuje chronologicky, ale přeskakuje v ději a na střídačku volí právě tu identitu, která dominuje aktuální etapě Nancyiny odbojářské činnosti. Jakmile si zvyknete a vše si tzv. „sedne“, zjistíte, že od čtivých řádků se nedá jen tak odtrhnout. Zjistíte také, že Nancy je s každým jménem úplně jiná a dokáže tak dokonale mást nepřítele a vést odboj. Příběh od samého počátku jiskří napětím, které se stupňuje, aby vygradovalo do finále, vzrušujícího a velmi dojemného. Doporučuji také přečíst autorčin doslov, v němž rozebírá nápad na zpracování životního příběhu Nancy Wakeové do knižní podoby.

S tímto románem nešlápnete vedle, hledáte-li kvalitní četbu o skutečných lidech a jejich zajímavých životech.

 

Název knihy Krycí jméno Helena
AutorAriel Lawhon
Žánrbiografie, skutečný příběh, válečná literatura
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2021
Počet stran496
ISBN978-80-249-4684-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)