Kterou dceru jsme vlastně ztratili

recenze knihy Ledové sestry

Noční můra každé matky! Nic pro nás nemůže být horšího, než ztráta milovaného dítěte. Když ztratí matka dítě, ztratí své srdce i zbytek života.

Sarah a Angus Moorcroftovi byli, a vlastně i jsou, milujícími rodiči. Byli a stále jsou… Přišli totiž o svou milovanou holčičku Lydii. Jednu holčičku tragicky ztratili, ale druhá holčička jim stále ještě zbyla. Sarah a Angus měli totiž dvojčátka. Identická, na chlup stejná a nerozeznatelná dvojčata. Lydii a Kirstie. Možná si říkáte, nerozeznatelná? Je to vůbec možné? Ano, někdy se stane, že fyzické rysy dvojčat jsou natolik stejné, že s rozlišením mají problém i jejich vlastní rodiče. Stejné tváře, stejné vlásky, stejná výška. Žádné odlišnosti nebo poznávací znaménka, prostě nic. Lydie a Kirstie byly prostě k nerozeznání podobné, maličko odhalovaly jen charakteristické povahové rysy, ale i ty někdy obě dívky dokázaly natolik kopírovat, že bylo opravdu těžké je od sebe rozeznat.

Byly dvě, Kirstie a Lydia, teď je jen jedna. Kirstie přežila, Lydia zemřela. Nehoda, která otřásla životy celé rodiny. Čas některé rány nedokáže zahojit, ale dokáže utlumit zármutek. Život jde dál a tak Kirstie, Angus a Sarah dospějí k závěru, že je nejvyšší čas za minulostí udělat tlustou čáru a přestěhovat se na samotu. Do Angusovi rodné země. Na malý skotský ostrov Skye. Ostrov, jehož dominantou je pouze maják, který výstražně bliká do tmy a dům Angusovy rodiny. Starý, oprýskaný a věčně vlhký dům, který se pro ně má stát jejich dalším domovem. Nový začátek, který ovšem nebude nijak snadný, stejně jako zrádné skotské počasí a nebezpečné mořské vlny.

Smrt jedné z holčiček, noční můra, která se stále vrací a znovu udeří nemalou silou ve chvíli, kdy malá, přeživší Kirstie vysloví tu jednu jedinou větu: Maminko, já nejsem Kirstie, já jsem Lydia. Svět se Sarah hýbe pod nohama, otřásá její psychikou a celým bytím. Jak je možné, že se mohli splést. Souhra špatných okolností, náhod nebo je to všechno jen klam? Kterou holčičku vlastně pohřbili, kterou oplakali? Přestěhováním na ostrov se všechno začne měnit, k horšímu. Psychický stav děvčátka, o kterém jeho vlastní matka neví, kdo vlastně skutečně je, se horší, stejně tak je napjatý i vztah mezi manželi.

Ledové ženySarah má pocit, že jí Angus něco tají. Něco drsně chladného visí ve vzduchu. Zdá se, že Lydia nebo Kirstie? jsou obě zpět. Klamné představy, úzkost, panika a strach. Drobné mezery v paměti a nedůvěřivost vůči nikomu a ničemu. Ostrov, kde mají strávit zbytek života a začít nový život jim ovšem nabídne zcela něco jiného, krutou pravdu!

Sean Thomas, britský autor píšící pod pseudonymem S.K. Tremayne a Tom Knox napsal neskutečně poutavý psychologický thriller, který uhranul a ještě uhrane nespočet čtenářů a milovníků psychologických dramat a thrillerů. Jeho kniha v sobě nese i prvky nadpřirozena, konkrétněji řečeno – duchařiny. Stává se téměř pravidlem, že knihy, jejíž hlavní hrdinové jsou děti a psychicky labilní, či jinak psychicky otřesení dospělí, jsou opravdu silnou kávou. U Ledových sester tomu není jinak.

Dlouho jsem nečetla tak skvělý thriller. Kniha se mnou doslova otřásla a to hlavně díky lehkému nadpřirozenu, geografickým podmínkám, do kterých byl příběh vsazen a hlavně díky největšímu zádrhelu v celé knize – žijícímu dvojčeti. Možná si od samého začátku budete myslet, že přesně víte, jak bude příběh plynout a jak bude zakončen. Pche, budete se šeredně mýlit. Autor si s vámi pohraje jako kočka s myší a použije všechny možné matoucí prvky, které vám v hlavičce udělají nemalý guláš.

Jako matka jsem tuto knihu dost silně prožívala, matoucí pro mě ovšem bylo, že se ve mě střídaly pocity pochopení i nenávisti zároveň. Láska k dítěti je nejsilnější pouto, co znám, ale při čtení jsem občas měla pocit, že bych takový tlak já sama asi nevydržela. Psychika je křehká a zranitelná. Chcete důkaz? Přečtěte si tento román.

Ledové sestry jsou poutavým příběhem o ztrátě, zmatenosti, lžích, nenávisti a žárlivosti, ale také o bezbřehé lásce. Je to román, který vás upoutá od první do poslední stránky. Potěšující informací je, že autorovi u nás brzy vyjde další thriller, který ponese název Dítě ohně. Je nač se tedy těšit a za to dám ruku do ohně!

 

Název knihy Ledové sestry
AutorS.K. Tremayne
Žánr Literatura světová, Romány, Thrillery
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2017
Počet stran336
ISBN978-80-267-0953-4
  
Nákup knihywww.motto.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)