Čtvrtek, 20.6.2024
HudbaKultura

Laibach přivezou v únoru do Prahy Bachovy fugy

Laibach - Umění fugyKultovní a kontroverzní slovinská kapela Laibach představí 22. února 2009 v pražském Divadle Archa svůj unikátní multimediální koncertní projekt “Kunst der Fuge (Umění fugy)”. Svým typickým způsobem – za pomocí elektroniky, počítačů a velkoplošných projekcí – v něm zpracovala stejnojmenné dílo barokního skladatele Johanna Sebastiana Bacha.

“Jelikož jsou Bachovy fugy založeny z větší části na matematických algoritmech, rozhodli jsme se použít počítačový program jako základní nástroj. Výsledek ukázal, že Johann Sebastian Bach se svým dílem může být považován za průkopníka elektronické hudby či techna,” uvádí kapela na svých webových stránkách. “Umění fugy” (název není skladatelův původní) je cyklus čtrnácti fug a čtyř kánonů, které Bach napsal mezi lety 1723 a 1750, kdy žil a tvořil v Lipsku. Jde o jedno z jeho nejtajemnějších děl, které se stalo i díky nejasnému původnímu určení předmětem mnoha různých interpretací a dohadů. Podle kapely Laibach skrývá “Umění fugy” velkou energii a inspiraci, což budou moci posoudit čeští diváci v unikátním prostředí barokního kostela. Většina hudebního materiálu tohoto projektu vznikla v roce 2006 a měla premiéru v témže roce na Bachfestivalu v Lipsku. V květnu 2008 vyšlo stejnojmenné album.Laibach - Umění fugy

Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro a Divadle Archa – na sezení za 890 Kč a na stání za 770 Kč včetně poplatků.

Laibach vznikli v roce 1980 ve slovinském hornickém městě Trbovlje. Jejich název je německých překladem jména města Ljubljana, kde členové žijí a tvoří. Kapela proslula svými multimediálními projekty, elektronickou, industriální hudbou, kontroverzními politickými tématy a názory či předělávkami známých hitů jako například “Jesus Christ Superstar”, “Life Is Life”, “The Final Countdown” a mnoha dalších. Za dobu své existence vydala přes 20 alb, koncertovala s úspěchem po celém světě, složila hudbu k mnoha divadelním představením, účinkovala v řadě multimediálních projektů. V roce 1984 založili spolu s dalšími slovinskými umělci neformální hnutí NSK (Neue Slowenische Kunst), které působí v mnoha nejrůznějších progresivních kulturních oborech. Na začátku devadesátých let vytvořili virtuální stát NSK s vlastními pasy, velvyslanectvími, či známkami.

Laibach – Kunst der Fuge: video z koncertu na YouTube.
Informace o projektu: www.laibach.nsk.si.

Více na www.charmmusic.cz.

Fotogalerie z koncertu Laibach v Praze v Lucerna Music Baru v roce 2007 na zajda.chrudim.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.