Není Lazar jako lazar

recenze knihy Lazar

Duo Lars Kepler a již sedmý díl s komisařem Joonou Linnou. Zvolejme hurá a tři dny se radujme! A to je strop, déle vám ta kniha v rukách sto procentně nevydrží! Je tu Lazar a s ním je zpět i to největší zlo, jaké kdy náš milovaný Linna zažil. Zlo, které mu dokonale ničilo život, jemu i jeho blízkým. I přesto, že se domníval, že je všemu konec nikdy nezapomněl a zůstal ve střehu. Očividně asi věděl proč…

Fanoušci tohoto dua a hlavně i severských detektivek jistě netrpělivě vyhlíželi tento díl a věřím, že jejich očekávání bylo naplněno. Stejně tak i moje. Ačkoli musím uznat, že Lovec králíků byl pro mě obsahově mnohem šťavnatější. Autoři udělali nečekaný, tedy alespoň pro mě, obrat v sériovém ději. Co tím myslím? Je to velmi prosté a jednoduché, uchýlili se totiž k malému “zmrtvýchvstání” jedné z nejdůležitějších postav celé série! Jaké další zvučné jméno vás napadne, když se zmíní tato série? Když vynecháme samotného Joonu a Sagu Bauerovou, napadne vás pak už jen jedno jediné a tím je Jurek Walter. Všichni si na něj jistě dobře vzpomínáte a to zejména z dílu Písečný muž, který dokonale ovládl. Ano, je to tak!

Přivítejte Lazara a nečekejte žádného božího pomocníka!

(nyní pozor pro čtenáře, kteří nečetli předchozí díly – SPOILER)

LazarKe stručnému popsání děje je třeba si maličko osvěžit paměť a vrátit se zpátky k předchozím dílům. Jurek Walter je sériový vrah po kterém Jonna Linna pátral ze všech sil a nakonec se právě v Písečném muži podařilo a dostal Jurka tam, kam patřil. Jurek Walter měl na svém kontě mnoho obětí a to nejen neznámých, ale na svědomí má smrt i Jonnova kolegy. V té chvíli Linna pochopil, čeho všeho je Walter schopný a tak se uchýlil k jednoznačnému a jedinému řešení, které mu pomohlo ochránit ženu i dceru. Jurek potřeboval vědět, že jsou mrtvé a o to se právě Jonna postaral. Po té, co dostal Jurka do léčebny se mohlo zdát, že bude všemu konec, ale bohužel…. nebylo. Nebylo všemu konec ani tehdy, kdy do Jurka Saga Bauerová vpravila několik kulek a viděla ho mrtvého padnou do rozbouřené řeky, která jeho tělo, nebo alespoň to málo co z něj zbylo, nakonec našla na jednom odlehlém břehu. Vše nasvědčovalo tomu, že ostatky, které Saga velmi dlouho hledala patřily přávě Jurku Walterovi. Byla si jistá, několikrát ho střelila, viděla ho padat mrtvého do vody. Byla si tak jistá. Tohle nemohl přežít…

Na začátku našeho příběhu je Jonna Linna povolán k vraždě muže, který má na zádech zvláštní rány a jizvy. Je to jako déja vu! Stejné rány a zjizvení viděl naposledy u Jurkova bratra! A teď všechna ta kolesa zapadají na svá místa. Teď teprve začíná ten pořádný hon kočky s myší. Nikdo nevěří, že by mohl být Jurek Walter živý. Nikdo! Dokonce ani Saga. Jen Jonna Linna ví, co má právě teď před očima co ještě daleko před sebou. Bude to kdo z koho. Nikdo ho nechce poslouchat a ti, co ho neposlechnout na to také šeredně doplatí!

Duo Lars Kepler přitvrdilo už v předchozím dílu. Všechna čest! Smrt si nevybírá, prostě si bere co se jí zachce. Žádné slitování, nečekejte ho. Pokud ho chcete, pak si přečtěte nějakou pohádku a vyprdněte se na tuhle delikátní sérii! Číst Lazara byl prostě požitek a dokonalý zážitek. Fenomenální, i když, jak jsem již psala, Lovec králíků byl podle mého názoru o několik stupínků lepší a to i bez Jurka “postrachu okolí”.  Možná je třeba ještě dodat, že se můžete těšit na oblíbené postavy, které se dožily tohoto dílu a na některé nové, které v průběhu přibyly a také ještě žijí. Když to teď píši, tak se musím pousmát. Ale je to tak. Kepler se toho zkrátka nebojí  a nebojí se ani překvapovat. Také se nebojí dávat i brát…

Vzpomínám si, když jsem v roce 2012 otevřela knihu Hypnotizér. Opravdu si na to vzpomínám. Bylo to na počátcích mé čtenářské závislosti. Vlastně je tato kniha jedním z podpěrných pilířů mého koníčku. Je to taková zakladatelka, řekněme. Už tenkrát jsem věděla, že  tohle je něco jiného. Něco, co má potenciál a co mi přiroste k srdci. Stalo se. Nyní je rok 2019 a já v ruce držím další díl. Je to zvláštní a povznášející pocit. Je to důkaz toho, že Hypnotizér tenkrát zabodoval a to nejen u mě a dvojici autorů se na našem čtenářském trhu daří. Je to jedna z nejlepších krimi sérií, kterou jsem kdy četla!

Nebyla by to správná série bez nějakého toho šotka na konci. I tady se ho dočkáme a nebudeme z něho nijak nadšení, protože vydání dalšího dílu je zatím v nedohlednu. Každopádně je třeba se těšit a to minimálně stejně jako jsme se těšili právě na Lazara.

Sedmý díl detektivní série s Jonnou Linnou – Lazar – má moje velké doporučení. Pro fanoušky je to nutnost. Pro nováčky tohoto žánru i této spisovatelské dvojice je to téměř příkaz! 

Hodnocení: 90 %

Název knihy Lazar
AutorLars Kepler
ŽánrLiteratura světová, Detektivky
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2018
Počet stran512
ISBN978-80-7577-782-9
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.hostbrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)