Let duchů

recenze knihy Let duchů

Will Jaeger se probudil zbitý ve věznici Black Beach v Bioku. Jeho trýznitel mu dával hodně na frak, ale Will se držel.
V Bioku se objevil jako učitel angličtiny v malé rybářské vísce. Dost nezvyklé na jeho vojenskou minulost, ale potřeboval se někde ukrýt od všech známých tváří a ty děti ho potřebovali. Před lety přišel o ženu a syna, takže potřeboval na ně zapomenout. Jenže prezident Chambara mu to nevěřil a proto skončil ve věznici.

Z utrpení ho vytrhl známý hlas. Přišel si pro něj jeho přítel Raff. Netuší jak ho v Bioku našel, ale byl za to vděčný. Ale ani propuštění nebyla  procházka růžovým sadem. Pronásledovali je Chambarovi muži, kteří je dostali do slepé uličky.

Zatím co byl Will s Raffem schovaný v močálu, velitel stál se svými muži na břehu a nedali se zastavit. Najednou se ve velitelových rukou objevil Mo, náčelníkův syn, kterého Will učil a oblíbil si ho, jako by byl jeho vlastní.

Will s Raffem ze země utekly, ale nebylo to bez následků. A Will se konečně dozvěděl, proč po něm byla sháňka.

Hluboko v Amazonii byl nalezen vrak letadla a filmařská společnost Wild Dog Media se o něj zajímá. Chtějí ho prozkoumat a vše natáčet. Už byl sestaven tým, jenže v samém začátku umřel Smithy, který tomu měl velet a který byl Willův kamarád. Proto dostal Will nabídku, aby ho nahradil, zjistil co se stalo se Smithym a co je zač záhadný vrak a co skrývá.

Will je na takové podmínky vycvičen a už jen z úcty k Smithyho rodině přijímá. Čeká ho náročný a nebezpečný úkol. Postupně však začne zjišťovat, že vrak skrývá mnohem nebezpečnější a temnější tajemství, které ho může stát život.
Poradí si s tím Will? Kde se v Amazonii vzalo letadlo, které vypadá jako německé, ale má americké barvy?

Let duchů je dobrodružný román každým coulem. Rozhodně stojí za zmínku, že autor Bear Grylls je britský dobrodruh, spisovatel a moderátor. Je znám jako průvodce seriálu Nutné k přežití na Discovery a stal se nejmladším Britem, který zdolal Mount Everest. Sloužil v armádě a díky tomu všemu co se naučil a zažil, začali vznikat jeho knihy.

Už po pár stránkách poznáte, že to psal opravdu zkušený člověk. Kniha je hodně propracovaná do každého detailu. A popis Amazonie, té přírody, místních lidí a tradicí je dokonalý. Čtenář má pocit, jako by tam sám byl. Ale to ostatně u popisů všeho. Například mučení Willa byl zážitek, z kterého se mi stahoval žaludek.

V knize je hodně akce, takže se nudit nebudete a je to tak napínavé čtení, že vás to bude nutit číst dál a dál.

Will Jaeger je hlavní hrdina, se svou minulostí, která se bude pomalu poodkrývat po celou dobu čtení. Jednou při stanování přišel o ženu a syna. Díky tomu se stáhl a chtěl zmizet od známých tváří. Proto odjel do Bioka, aby na vše zapomněl. Jenže je těžké zapomenout na své milované, obzvlášť když ani pořádně neví, co se jim stalo. Čim více Will odkrývá tajemství letadla, tím více si začíná myslet, že možná nejsou mrtvý.

Will se nebezpečí nebojí a dokáže si poradit s ledasčím. Jen netuší, že je do všeho namočen už od samého začátku. To se ale dozvíte v knize.

Skoro celý příběh je z pohledu Willa, ale také z té druhé stránky. Ze začátku nebudete vědět, kdo a proč příběh vypráví, ale poté do sebe vše zapadne. Líbí se mi hlavně velké rozuzlení, protože jsem nečekala, že se to rozvine až tak hodně. Hlavně konec je otevřený, připravený na další díl a končí to tak, že budete chtít okamžitě pokračování. Stane se něco důležitého a tím to končí. Takové konce ráda nemám, ale zase se aspoň mám na co těšit.

Nemusíte se bát, že by to bylo nějaké náročné čtení jen pro muže. Kniha se čte lehce a když se našel nějaký vojenský termín, bud to vysvětlil sám autor, nebo jsem si to našla sama. Ale to se stalo jen párkrát, jinak se mi kniha četla opravdu bez problémů. A jelikož moc na dobrodružné knihy nejsem, málo kdy si něco takového přečtu, tak mě kniha úplně pohltila. Proto můžu doporučit i ženám, který mají rádi akci, drsnou přírodu a dávná tajemství.

Kapitoly jsou dost krátké, takže tloušťka knihy vás nemusí děsit. Jakmile se začtete, přečtete jí ani nemrknete. Jinak pro zajímavost. Na obálce knihy je samotný autor, což mě trklo až teď.

Na závěr tedy knihu rozhodně doporučuji, protože je napěchovaná akcí, všude číhajícím nebezpečím a nejedním tajemstvím, které překvapí každého čtenáře. Mě osobně kniha nadchla a díky tomu konci budu netrpělivě čekat na další díl.

 

Název knihy Let duchů
AutorBear Grylls
ŽánrDobrodružný thriller
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2017
Počet stran448
ISBN978-80-7565-233-1
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz/
Databáze knih databazeknih.cz

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.