Létající pevnost zavítá do Pardubic

B-17Do začátku letošního ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční ve dnech 1. a 2. června 2013, zbývá přibližně pět měsíců, ale organizátoři pilně pracují na přípravě programu. Právě v těchto dnech obdrželi, po dlouhém jednání, potvrzení účasti legendárního čtyřmotorového bombardovacího letounu Boeing B-17G Flying Fortress. Stroj přiletí do Pardubic z Velké Británie a jedná se v současné době o jediný letuschopný exemplář tohoto typu provozovaný v Evropě.

Unikátní Bé-sedmnáctka z roku 1944 se na Aviatické pouti představí po oba dny v komponovaném programu zaměřeném na činnost USAAF nad Protektorátem Čechy a Morava a náletům na Pardubice. Čtyřmotorový bombardér, který navštíví Pardubice, nosí na své přídi namalovaný efektní motiv Memphiské krásky. Ten je na letadle namalován od roku 1989, kdy si stroj zahrál hlavní roli ve filmu Memphis Belle, popisujícím příběh první Bé-sedmnáctky, která úspěšně absolvovala 25 misí nad nepřátelským územím.

 Slavný bombardér B-17G se představí v rámci Aviatické pouti v pardubické premiéře. Stane se tak i přesto, že svazy bombardérů tohoto typu létaly za druhé světové války se svým smrtonosným nákladem nad Pardubice, přesto na zdejším letišti doposud žádný stroj tohoto typu nepřistál. Co do velikosti i historické hodnoty se jedná o největší v současnosti potvrzenou lahůdku letošního ročníku, ale program bude složen z řady dalších historických skvostů.

Od konce listopaduje spuštěn systém předprodeje, ve kterém je možné zakoupit jak, početně velmi omezenou, Zlatou vstupenku k sezení na místě s dokonalým výhledem a nezbytným servisem, tak všechny typy klasických vstupenek, vše s finančním bonusem,” říká o možnostech předprodeje Josef Hadinec z organizačního týmu Aviatické pouti.

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.