Letní intenzivní doučování – smysluplně využité prázdniny

Letní intenzivní doučování – smysluplně využité prázdninyDo letních prázdnin sice ještě chvíle zbývá, ale mnozí již plánují letní program sobě i svým dětem. Pro některé studenty mohou být prázdniny nejvhodnější dobou, kdy dohnat mezery v učení a vypořádat se tak se studijními problémy a neúspěchy. Proto bude i během těchto prázdnin Studijní centrum BASIC Pardubice, o.s. otevírat intenzivní doučovací kurzy.

Děti mají v létě možnost “dohnat” učivo a vyjasnit si je v klidu od základu. Do školy pak jdou s větší jistotou a s menšími obavami. Registrace probíhají již nyní, protože je o kurzy velký zájem.

Doučovací program je zaměřen především na problémy se čtením, psaním a gramatikou českého jazyka. Kurz zároveň učí žáka, jak samostatně a efektivně studovat, což oceňují hlavně ti starší. Během doučování se vyplní mezery v základech jazyka a odstraní se případná nepochopení a zmatky. Student je pak schopný zvládat společnou výuku kolektivu ve škole.Letní intenzivní doučování – smysluplně využité prázdniny

Dyslexie (dysgrafie, dysortografie…) – pro někoho neznámý pojem, pro jiného diagnóza a pro další třeba i velmi velký problém. Projevuje se mnohými způsoby – zaměňování písmen, jejich zrcadlové vnímání, domýšlení slov a v neposlední řadě neschopnost dítěte samostatně se učit. Tento problém se týká především našich dětí, naší budoucí generace.

To vše provází stres, nervozita, napětí – a to nejen u dětí, ale i u jejich rodičů. Tím se pak vytváří psychické bloky, které můžou dítě poznamenat na celý život. Je jen na nás, zda to budeme přehlížet, nebo se k problému postavíme rázně a nenecháme děti v jejich trápení a nejistotě. Nespokojme se proto jen s “nálepkou”, že je naše dítě dyslektik či dysgrafik. Ano, má sice zlepšené známky a individuální studijní plán, ale musíme si uvědomit realitu, že život žádné úlevy uznávat nebude! Je to kruté, ale pravdivé.

Kurzy jsou určené dětem od první třídy, u kterých se začne objevovat nějaký problém a jejichž rodiče si uvědomují, jak je důležité nenechat problém narůst. Kromě těchto nejmladších pak průběžně všechny věkové kategorie, vždyť potíže ve studiu mohou nastat kdykoliv. Na doučování dochází také hodně žáků z druhého stupně, kteří nemají prospěch podle svých představ a chtějí se dostat na střední školu. Dále pracujeme i s dospělými, kterým nezvládnuté školní základy dělají potíže v zaměstnání, dalším vzdělávání nebo při domácím učení s dětmi.

Během prázdninových kurzů dochází studenti týden nebo dva na dvě až čtyři vyučovací hodiny denně. Během prázdnin nejsou zatěžovány novou látkou ze školy, a tak se mohou plně zaměřit na doučování. Není to pro ně žádný strašák – doučování neprobíhá nikdy bez souhlasu dítěte. Učitel se po celou dobu věnuje pouze jednomu dítěti, případně dvojici, ale stále jde o individuální přístup. Proto dokážeme přesně diagnostikovat problém a řešit ho. 
 
Letní intenzivní doučování – smysluplně využité prázdninyDěti dneška se stanou civilizací zítřka“, a proto bychom měli být velmi rozvážní než  o nějakém dítěti řekneme, že je hloupé – a tak ho na zbytek života odsoudíme. Pokud dáme dětem pochopení a pomocnou ruku, několikanásobně se nám to vrátí zpět. Když vidím, že dítě dělá pokroky, získá jistotu a v rodině díky tomu zavládne pohoda, je mi dobře u srdce. Vždyť co může být pro učitele a rodiče radostnější než rozzářené oči a úsměv na tváři dítěte, které mělo dříve zdravotní problémy, stresy a neumělo se zasmát.

 

Další podrobné informace lze získat na internetové adrese http://www.basic.cz/ nebo prostřednictvím e-mailu pardubice@basic.cz, popřípadě na telefonním čísle 777 926 776 – Mgr. Martina Vrbická.

Jak vidí pokroky svých dětí rodiče?
“Jsem moc ráda, že se Míša zúčastnila prázdninového kurzu. Hodně jí to pomohlo. Metoda, kterou si Míša opakovala gramatiku, je perfektní. Myslím si, že jí “doučování” moc pomohlo (nejen při porozumění českému jazyku a hlavně pravopisu), ale také jí hlavně zvýšilo sebevědomí. Více si věří – a to je moc důležité. Když byla Míšina poslední hodina o prázdninách, bylo jí to líto, ale už se moc těší na odpolední hodiny v září. Za sebe můžu jedině poděkovat a jsem ráda, že jsem BASIC objevila.” paní Marešová.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.