Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Líp už bylo

Pokud si snad někdo myslí, že se jedná o povzdechnutí nad současnou mezinárodní situací, pak vás musím vyvést z omylu, jedná se o recenzi na stejnojmennou knihu Jiřího Sivoka, která vyšla v edici Zrnka temnoty nakladatelství Golden Dog.

A pokud si ji přečtete, zjistíte, že ve srovnání s popisovaným příběhem stále ještě lépe je. Na druhou stranu knížka obsahuje tolik aktuálních obav, že to přímo vybízí k myšlence, že je inspirována současným válečným konfliktem. Ale chyba lávky, příběh byl dopsán na konci srpna 2021, takže autor mnohé předpověděl. Doufejme, že zdaleka ne všechno.

Líp už bylo - recenzeLíp už bylo je tedy postapokalyptická novela odehrávající se v jižních Čechách roku 2045 v době jaderné zimy po atomové válce, kdy se navíc matička Země začala bránit svým neúnavným ničitelům tím, že ze svého lůna uvolnila plyn způsobující neplodnost.

Jižními Čechami tehdy putuje muž, který si říká Cappy a patří mezi odborníky, takzvané „mozky“, kteří jsou velmi ceněni a obchoduje se s nimi. Po cestě se přidává k rodině Petra Sněžína, kterou kromě něj tvoří jeho dvě již téměř dospělé děti: dcera Linda a syn Vláďa.

Procházejí depresivní krajinou a prožívají příběh, který připomíná nelítostnou noční můru, byť je pojat zcela realisticky. Postapokalyptický svět zde není rozhodně zábavnou kulisou pro vítězné tažení nějakého superhrdiny. J. Sivok ukazuje, že v konečném důsledku války vždy přinášejí utrpení a zkázu, rozvrat morálky a všudypřítomné zlo. Postavy se setkávají s pomocí i zradou, spolehnout se nelze takřka na nikoho. Všude probíhá bezostyšné zabíjení a týrání lidí. A nečekejme žádné optimistické konce: jak už říká název: Líp už bylo.

Tuhle útlou knihu část lidí zcela možná odmítne jako příliš chmurnou do dnešní těžké doby. Jiné potěší, že se vlastně ještě máme velmi dobře. A v tomhle kvalitně napsaném postapu bychom měli především nalézt morální apel: takhle ne, vážení přátelé, takhle by to rozhodně skončit nemělo.   

 

Název knihy Líp už bylo
AutorJiří Sivok
ŽánrHorory, Literatura česká, Sci-fi
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran132
ISBN978-80-88067-63-4
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.