Neděle, 3.12.2023
KnihyKultura

Listopád – co kdyby to tenkrát dopadlo jinak…

recenze audioknihy Listopád

Po přečtení či poslechu každé knihy od Aleny Mornštajnové si čtenář a posluchač musí položit otázku, čím by tahle spisovatelka mohla ještě překvapit? Je to opravdu mistrně ve vypravování příběhů, umí bravurně vystihovat popis do těch nejmenších detailů.

V Československu se píše listopad roku 1989. Co by se stalo s naším státem, kdyby komunistická nadvláda nepadla? Kdyby Sametová revoluce byla potlačena a naše země upadla v zapomnění okolních států? A tady příběh utopistického románu začíná. Místo slibně vyhlížející svobody nastává tvrdá diktatura. Mornštajnová drně a naturalisticky vykresluje státní zřízení takové, jaké by mohlo být po zvrácení Sametové revoluce vojskem.

Hlavní představitelka Marie Hajná, zvaná Maja, za svůj odvážný projev na náměstí je se svým manželem Joskou listopadové noci ve svém bytě přepadena a odvezena do neznámého města pod rouškou noci. Během chvíle přijde o manžela, své dvě děti a důstojnost. Byla uvržena na 20 let do vězení. Při životě ji udržovaly dopisy, které psala své dceři Leničce. Joska se stal navždy nezvěstným, starší syn byl unesen svým biologickým otcem na západ, mladší čtyřletá dcera Lenička zůstala u rodičů Maji, kterým po krátkém čase byla státním orgánem odebrána. S prarodiči a bratrem se již nikdy nesetká a své biologické rodiče si nepamatuje.

Vedle života Maji je popisován i příběh Magdalény, zvané Magdy. Je vychovávaná jako správný socialistický kádr v komunistickém Československu. Magda pevně věří komunistické ideologii a odhodlaně plní všechny své zadané úkoly a poslaní. Stává se tak privilegovanou a vysoce hodnocenou osobou ve společnosti.

Maja je po patnácti letech propuštěna z vězení. Zbyl jí pouze otec. Po patnácti letech se dovídá jen střípky toho, co se stalo. Celou pravdu nezná ani otec Maji. Hajná je stále pod dohledem. Je uvržena do daleké pohraniční střediskové obce Poloce, kde si v JZD musí odpracovat posledních 5 let svého podmíněného trestu. Zůstává tam do konce svého života.

Životní cesty obou žen se vzájemně protnou. Ale vyústí ve zcela jiný konec, než by si obě přály.

Kniha pro audio verzi svým obsahem vhodná rozhodně je. Vhodně byl vybrán i obal, který je totožný s její papírovou verzí.

Audioknihu jsem slyšela ve dvojím různém podání se zcela jinými interprety, proto mám i jiné porovnání. Při poslechu této verze mi chyběl melodramatický podkres. Dodala bych hudbu. Vybráním vhodného nástroje, ať už bubnu nebo flétny, by se dala vykreslit lepší představa o pocitech a prožitcích postav v románu. A tím i lepší vtažení do příběhu. Chybějící zvukové efekty za mě dostávají výrazné mínus.

Čtenářské výkony všech třech dam (Vilmy Cibulkové, Veroniky Khek Kubařové a Evy Elsnerové) byly skvělé. Všechny tři hlasy se příjemně poslouchaly, uměly člověka navnadit. V pasážích, které jsou emocionálně vyhrocené, se mi líbily výraznější změny hlasu. V posluchači tak čtenářky mohly vyvolat více lítosti, strachu nebo bezmoci. Při čtení pánských replik mi chyběl zkrátka mužský hlas, který by dodal na vážnosti a na strachu v případě vězeňských výslechů.

Během poslechu jsem slyšela tlumenou ozvěnu, která při delším zaposlouchání nebyla příjemná a vadila. Cenzurované řádky v Majiných dopisech z vězení byly signalizovány vysokým nepřerušovaným tónem. Kdybych neslyšela první provedení audioknihy, netušila bych, co tento tón znamená.

Celkový výsledný prožitek byl plošší, a ne tak hluboký a dychtivý, jako byl v mém případě během prvního audio poslechu. Román k poslechu ale rozhodně doporučuji. Jsem přesvědčená o tom, že musí každého posluchače ukotvit jeho děj a díky němu si uvědomí, jak velké štěstí máme, že nežijeme ve strašlivém stínu diktatury.

 

Listopád

 

Název audioknihy Listopád
AutorAlena Mornštajnová
InterpretiVeronika Khek Kubařová, Eva Elsnerová, Vilma Cibulková
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka9 hodin 32 minut
EAN8594169483672
  
Nákup audioknihy onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.