Dobrodružná honba za starými knihami nemusí být nutně nuda

recenze knihy Lovci knih

Dirk Husemann není na českém knižním trhu žádným nováčkem, vyšly mu u nás už tři historické romány (Slon pro Karla Velikého, Zloději hedvábí, Ledoví piráti). V svém nejnovějším díle s výmluvným názvem Lovci knih líčí dobrodružnou výpravu za knihou, která by svým obsahem mohla zničit celou západní Evropu, pokud by se dostala do nepovolaných rukou. Na lov za knihou se vydává Poggio Bracciolini, který je mistrem svého oboru, luští antické texty. Podaří se mu zabránit tragédii?

Tentokrát se s autorem vydáme do klášterních knihoven, kde jsou uloženy vzácné svazky pamatující dávnou historii. Dobrodružná výprava se odehrává v mimořádně mrazivé zimě roku 1417 a hned úvodní scéna vás přesvědčí, že o akční situace nebude nouze. Sledujeme prchajícího papeže, jemuž jde o život. Tehdy se totiž o svatý stolec ucházeli papežové tři a jen jeden byl ten pravý. I když jeden z oněch papežů s příběhem souvisí, v první řadě jde o knihu, po níž pátrá Poggio spolu s minnesengerem Oswaldem. Ten se však od původní domluvy odklání a foliant chce ukrást pro své vlastní účely, což poctivý Poggio nechce připustit. Do případu vstupuje Anežka Moravská, která má ke svazku také jistý vztah. Pro Poggia je to osudové setkání, má pocit, že se s mladou ženou potkal v minulosti, což ona vehementně popírá. 

Lovci knih - obal knihyDirk Husemann je podmanivý vypravěč. Dokáže upoutat hned od prvních stran a rozehrát mistrnou hru kočky s myší. Namíchal koktejl ze skutečných historických indicií a fikce. Jeho postavy jsou plastické, dokážete si živě představit jak se chovají a jednají. Nechává je prožít dramatické situace, které líčí s jemnou dávkou humoru. Nejvíc zaujmou Poggio a jeho přítel Baldassare, přemýšlet budete o Anežce Moravské, působící víc než tajemně. 

Kromě lákavých popisů prostředí a situací zaujmou i dialogy mezi postavami, svižné a držící tempo i čtenářovu pozornost. I když se jedná o historický román, autor jej dokázal přizpůsobit moderní době a přesto mu zachoval specifický ráz.

Velká pozornost je věnována knihám, jak jinak by to mohlo být? Dozvíme se, jak Poggio získával texty, které byly překryty jinými, jak se mezi sebou domlouvali klášterní knihovníci, zjistíme také, jakým způsobem se vyráběly barvy pro iluminaci, v tom jsou Lovci knih naprosto fascinující.

Historii vrátit nemůžeme, ale díky příběhům, které pro nás i další generace zaznamenávají spisovatelé, zůstává zachována. Také Dirk Husemann se s Lovci knih řadí mezi autory, jejichž romány jsou toho důkazem. Stvořil napínavý, dobrodružný příběh, který okořenil humorem i dávkou romantiky, která má v ději své pevné místo.

Milovníci historie, příznivci knih a čtenáři, jenž se nechávají rádi unášet na vlnách starých časů, si určitě přijdou na své.

 

Název knihy Lovci knih
AutorDirk Husemann
ŽánrDobrodružné, historické romány
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2019
Počet stran376
ISBN9788076174313
  
Nákup knihy brana-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

www.brana-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)