Středa, 21.2.2024
KnihyKultura

Lovkyně

recenze knihy Lovkyně

Sebeovládání je to, co lidi odlišuje od zvířat.“

Znáte nebo četli jste román Alicina síť od autorky Kate Quinn? Tento příběh pojednává o ženách, které za druhé světové války spolupracovaly se spojenci, žily ve Francii a snažily se sabotovat německou okupaci.
Tato kniha, Lovkyně, je opět příběhem ze druhé světové války, ale úplně jiná, přesto stejně úžasně napsaná, čtivá, dojemná, krutá a přísná. Nemám slov, Kate Quinn se mi opět dostala pod kůži!

Připravte se na to, že tento historický román není jen obyčejným vyprávěním jedné postavy o útrapách a strastech války.
Objevíte hned tři hlavní hrdiny, každého z jiného roku, každého se svými problémy, ale všichni budou provázáni jednou osobou, která se provinila (tím nejhorším možným způsobem) za druhé světové války.
První vypravěč – Ian. Se svým přítelem Tonym, vlastní malou agenturu, která se specializuje na chytání zločinců, kteří se provinili proti lidskosti. Tím pádem jdou po všech SSmanech, po všech významných i méně významných mužích a ženách, aby je mohli postavit před soud a dát jejich obětem aspoň takovéto uspokojení.
Druhou vypravěčkou je Nina. Mladá holka, která vyrůstala na Sibiři, daleko od jakékoliv civilizace, jen sama za sebe s alkoholikem – otcem. Jednoho dne se rozhodla vzít život do svých rukou, protože její otec udělal něco, co ji k tomu nakoplo, a tak se vydala za svým snem – stát se pilotkou.
Třetí vypravěčka je Jordan. Žije v Bostonu pouze se svým otcem, který jednoho dne přivede domů vdovu s malou čtyřletou dcerkou. Proběhne seznamování, posléze svatba, a pak společné bydlení. Jenže Jordan tuší, že nová žena jeho otce něco tají a začíná zjišťovat, že to nebude nic příjemného a musí svého otce chránit, takže se pustí do pátrání…

Všechny tři postavy se ve vyprávění střídají. Celý román se odehrává v letech 1942 – 1950, pro každou postavu platí jiný rok, ale ono se to stejně nějakým způsobem spojí, jak už to tak bývá, když minulost dostihne pravdu přítomnosti.

Pochopitelně o tom nikdo nemluvil, muži ani ženy. Kdyby přistihli při aktu dva muže, skončili by ve vězení. U žen si Nina nebyla jistá, ani těm by se nevedlo dobře. Pravděpodobně by je čekal ústav pro duševně choré.“

LovkyněAutorka vymyslela skvěle charaktery všech postav. Ian je zdrženlivý, ale přesto ho žene pomsta a bojuje sám se sebou a se svou touhou pomstít.
Jordan je mladá holka, která se snaží vzbouřit, ale když se stane něco, co je její chybou, sklapne podpatky a začne plnit přání okolí, a upíná se k tomu, co ji jiní předurčili. Přitom si ale zachovává svou důstojnost.
No a Nina, to je kapitola sama o sobě. Něžná, ale přitom sprostá, slabá, ale přitom neskutečně silná žena, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět. Nic mezi tím. Ač vás její životní osud bude mrzet, mnozí z vás si klidně můžou říct, že si za to může sama, jiní ji to přát, protože díky tomu je silnější, než by byla bez všech jejích problémů.

Nepřátele státu je třeba co nejpřísněji potrestat.“

Věděla jsem, že se mi Lovkyně bude líbit, protože už předchozí román byl napsán nesmírně čtivě a tak nějak s elegancí ženy.
Tady je to stejné. Čtení na mě působilo klidně, a ač se tam děly divné a zlé věci, otvírala se nepěkná minulost, stejně mě autorka ukolébala, abych se nebála, protože všechno zlo je poraženo – a když ne, tak aspoň na chvíli vymíceno z povrchu zemského. Nevím, jestli tento můj pocit pochopíte, ale věřím, že když se do knihy začtete, budete to cítit plus mínus nějak tak stejně.

Pokud máte rádi, tak jako já, jakékoliv příběhy, které se odehrávají na pozadí druhé světové války, či jiné historické události, rozhodně se podívejte po tomto románu. Věřím, že Lovkyně se bude líbit jak mužům, tak ženám, mladším i starším, prostě všem.
Můžu říct, že je to opravdu jedna z nejlepších knih, kterou jsem v tomto žánru četla tento rok (hned po Černé a purpurové). 

Hodnocení: 100 %

 

Název knihy Lovkyně
AutorKate Quinn
ŽánrHistorie, román
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2020
Počet stran590
ISBN978-80-243-9203-5
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)