Má říše kupodivů

recenze knihy Má říše kupodivů

Příběhů, které mapují životy českých rodin napříč dvacátým stoletím vychází v posledních letech poměrně dost. Barbara Semenov se k nim přidává s románem Má říše kupodivů. Příběh nese autobiografické prvky a kromě dobového Československa nás zavede také do Německa, Ameriky i daleké Austrálie či Indie.

Začátek románu, kdy muž jménem Alex zamířil z australského Melbourne do české Uhříněvsi, aby našel Terezu, kterou až na její jméno vůbec nezná, přesto ví, že s ní chce strávit zbytek života, možná nedává ten správný smysl, ale když si počkáte na vyústění, zjistíte, že do sebe všechno zapadá tak, jak má. Ale vraťme se na pomyslný počátek v ději, kdy Jara potká svého budoucího manžela Jaroslava, založí s ním rodinu, do níž se narodí dvě dcery

Román s autobiografickými prvky sleduje sestry Barbaru a Terezu Weissovy prožívající neobyčejné životy. Jako děti bydlely nějakou dobu s rodiči v Indii, odkud se rodina koncem roku 1969 vrátila zpátky do Československa. Co nedokázal otec Weiss, dokonaly jeho dcery, emigrovaly na Západ, kde se musely protloukat samy. Osud jim do vínku věnoval krásu, intelekt i neklidného ducha, dívky nedokázaly žít na jednom místě, často se stěhovaly a vyzkoušely mnoho povolání, mezi nimi i atraktivní zaměstnání letušky.

Má říše kupodivůDěj je formován střídavě er-formou a ich-formou, která je psána z pohledu Barbary. Kromě nové životní etapy dívek Weissových sledujeme také dění v Československu, např. léta tuhé normalizace či bouřlivé listopadové dny roku 1989, román se tak stává výpovědní kronikou své doby. Jelikož se jedná o autobiograficky laděné vyprávění a hlavní linie těží z autorčiných vzpomínek, je jejímu životnímu příběhu věnována podstatně větší část z děje.

Závěr je stylizován do deníkových záznamů nazvaných příznačně „Podivnej deník“. Barbara v něm popisuje boj s nemocí, která zasáhla do jejího relativně spokojeného života, kdy se usadila, vdala se, narodila se jí dcera a ona se po letech života v emigraci vrátila domů, do Prahy.

Spisovatelka vystudovala žurnalistiku, písmenkům vládne suverénně, což je znát i v textu. Kromě střídání vypravěčských forem, které využívá úměrně ději a důležitosti postav, je příběh místy lehce poetický, plný myšlenek, které se autorce a zároveň hlavní hrdince honí hlavou. Občas jsem měla pocit, že text „utíká“ od románového žánru k úvahám a filozofování nad životem.

Román Má říše kupodivů pro mě byl příjemným překvapením, byť svým pojetím asi každému nesedne. Pokud si chcete připomenout jen nedávnou historii naší země, zkuste to s děvčaty Weissovými. Po přečtení doporučuji vyhledat rozhovory s autorkou Barbarou Semenov, jsou neobyčejně zajímavé a podnětné a doplní vám další střípky do mozaiky knižního příběhu.

 

Název knihy Má říše kupodivů
AutorBarbara Semenov
Žánrspolečenský román
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2021
Počet stran344
ISBN978-80-242-7531-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)