Magnetic Festival představuje – Laidback Luke

magneticHolandský DJ a producent a jedno z největších jmen současného housového zvuku – Laidback Luke, bude festivalovou „dvojkou“ MAGNETIC Festivalu v Praze, který si odbude svojí českou premiéru 7. května 2012.

Byl to on, kdo uvedl do světa velkého DJingu kolegy jako je AVICII, Afrojack nebo Bingo Players. Mezi kolegy je uznáván nejen pro obsáhlý hudební přehled napříč styly, ale zejména pro svou pracovitost, kterou se sám Laidback Luke nebojí nazvat hudebním workoholismem. Jen za posledních 12 měsíců se podepsal pod několik velkých hitů, na kterých se podíleli např. Example (Natural Dister), Sander van Doorn (Who’s Wearing The Cap) nebo Steve Aoki & Lil Jon ve společném tracku Turbulence, který byl nominován jako jedna ze sedmi skladeb v kategorii „Best Electro / Tech House Track“ hlasování IDMA 2012.

Skládání po hotelech, na letištích a v autě pro něj rozhodně není součást vlastního marketingu. Je to jeho způsob, jak věnovat maximum volného času při náročném programu tomu, co ho baví nejvíce – produkování hudby.
Více jak rok a půl jsme si museli počkat na návrat tohoto malého – velkého muže do ČR. A čekání se rozhodně vyplatilo! Hala pro 10 000 návštěvníků je přesně to, co stylu a hudbě tohoto housového génia sedí nejlépe.

ROZHOVOR:
Q: Je známo, že před hudbou ses věnoval graffiti. Co byla tvá specialita? 
LL: Kromě hromady tagů a posedlostí písmeny všech druhů a tvarů to byly hlavně kreslené postavy a cartoon obecně.

Q: Zdá se, že graffiti bylo to, co dávalo tvému kreativnímu životu náplň. Kdy došlo k tomu, že jsi odložil sprej a dal si na uši sluchátka?
LL: Dělali jsme street art jako skupina. Jeden z nás pracoval na velkém piecu a dělal ho průběžně na po několik nocí. A to nebylo chytrý. Chytla ho policie a on jim dal jména nás všech. Mě taky zatkli a výsledek byl dva dny veřejně prospěšných prací. Po tomhle zážitku jsem se začal víc soustředit na hudbu.

Q: V roce 2006 ses poprvé objevil v žebříčku DJ MAG TOP 100. Jak moc dáš na tyhle ankety?
LL: Byl jsem hodně překvapen, to říkám upřímně. Nikdy dříve jsem se do TOP 100 nedostal a tak trochu jsem tohle hodnocení přestal i sledovat. Znamená to pro mě hodně, že lidé z různých koutů světa oceňují moji práci. To je úžasné!

Q: Měl jsi čest pracovat s těmi nejlepšími z hudebního průmyslu. Tvou hudbu ocenili Diplo, Steve Angello, David Guetta, Junior Sanchez a další. Jak se ti pracovalo se Stevem Angellem (2006, 2009)?
LL: Spolupráce se Stevem byla pohoda. Naučil mě toho v produkování hudby opravdu hodně. Způsob práce, jaký praktikuju dnes, se zakládá na tom, co už on dělal v roce 2005. Na to nikdy nezapomenu. Mých deset let producentské práce kompletně změnily 4 dny ve studiu se Stevem Angellem. 

Q: Jaké je tvá rada začínajícím DJům?
LL: Tvořte hudbu, pracujte na sobě a hodně se učte. Zůstaňte pokorní a přátelští vůči všem. Buďte otevřeni kritice, ale vždycky věřte tomu, co děláte. Zkuste přijít s něčím výjimečným. Samozřejmě mohu jen doporučit fórum na http://www.laidbackluke.com/, což je taková líheň talentů. Ti velmi talentovaní pak mají šanci, že je vezmu pod svůj label Mixmash Records, odkud už vzešlo mnoho profesionálních DJs, např. Afrojack, Avicii, Bingo Players and Max Vangeli a další.

Q: Cítíš se víc jako producent nebo DJ?
LL: Na prvním místě se vidím jako producent, což se ale dost odráží v tom, jakým způsobem hraji před lidmi. Chci mít naprostou kontrolu nad hudbou, přesně jak jsem zvyklý ve studiu. Když pak chci při hraní něco změnit, vím kam sáhnout a to mě na DJingu baví.

Q: Máš nějaké speciální technické nároky při hraní?
LL: Používám Pioneery a hraji z USB nebo SD karet. Preferuji ale SD karty, nemusím se bát, že by mi USB během hraní někdo vylomil apod.

Q: Jaká hudba tě v poslední době zaujala?
LL: Upřímně, v poslední době tomu poslouchání moc nedám. Většinu času jsem zahlcený vlastními projekty (mixování, mastering, skládání). Mimo to musím projít velké množství promo tracků (12GB týdně) nebo dávat ostatním feedback na jejich tvorbu.  

Q: S kým aktuálně spolupracuješ nebo plánuješ další tracky?
LL: Dokončil jsem spolupráci s Diplem a čeká mě Lee Mortimer a Dave Spoon.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.