Nemainstreamový Mainstream

recenze knihy Mainstream

V loňském roce rozčeřila vody naší hororové literatury kniha Miroslava Pecha nazvaná Mainstream. K českému čtenáři se dostala tak trochu oklikou, vyšla totiž nejprve v Polsku, kde se již před tím mohli seznámit s autorovou nehororovou prózou. Byl jsem na knihu velmi zvědavý, protože ji provázejí kladné ohlasy i pověst poněkud extrémního díla. Pro české vydání připojilo nakladatelství Carcosa k titulní próze jako bonus ještě šest povídek.

Mainstream bývá často označován jako román. Vzhledem k jeho nevelkému rozsahu, omezenému počtu postav i rychlému spádu děje bych ho spíš označil za novelu. Vypráví příběh mladého páru, Matěje a Kláry. První část, nazvaná Ponížený muž, je věnována novináři a začínajícímu spisovateli Matějovi. Jedná se o poněkud labilního intelektuála, který zjevně není příliš spokojen se svým životem, vlastně do značné míry neví, co s ním. Možná by se určitou jistotou mohl stát společný život s Klárou a jejich dvouměsíční dcerkou Sárou. Nicméně právě v tomto okamžiku zjistí Matěj o minulosti své partnerky šokující skutečnosti, které začínají rozežírat jeho nitro jako kyselina. Za téhle situace se mladá dvojice vydává strávit Vánoce na osamělou chatu, kde pak dochází k pravé hororové erupci násilí a šílenství, které naplňuje trefné motto převzaté ze slabikáře: „Máma mele maso“. Tahle část příběhu je už součástí druhé části knihy pod názvem Dívka číslo 147, která se víc věnuje Kláře.

Autorův styl je úsporný, minimalistický, což skvěle koresponduje s mrazivostí příběhu, do níž zapadají i chladné zimní kulisy. Sám Miroslav Pech na pražském HorrorConu řekl, že mu vůbec nevadí provádět krácení nebo zestručňování již napsaného textu. To tedy klobouk dolů, mnozí autoři s tím problém mají, občas i já sám.

MainstreamPříběh lze s určitou nadsázkou brát i jako podobenství o odcizení, o neschopnosti přijímat životní odpovědnost, o zbabělosti, o povrchnosti mezilidských vztahů, které se začínají drolit v okamžiku, kdy se objeví první problémy. Mainstreamem z názvu tak může být životní standard, kterého by tihle nešťastní hrdinové chtěli dosáhnout, ale nedaří se to.
Dá se říct, že jsem z různých recenzí a upoutávek, ač neobsahovaly přímo spoilery, zhruba tušil, kam se příběh bude vyvíjet. Nicméně mě pak dostala drásavá kapitola osmnáct, která navíc vrhla poněkud jiné světlo na celý vztah a motivaci hlavních hrdinů, zejména Kláry. Zakončení Mainstreamu může někomu vyhovovat, jinému už tak úplně ne, to už je vždycky autorova sázka do loterie. Nic to však nemění na kvalitě textu.

Následuje šest povídek hororového ražení: Věc ukrytá mezi stříbřitými vlákny, Mašina!, Verunka, Demolice, Pedro Álvarez, celebrita a Více životů. Já jsem „povídkový“ typ, takže jsem se na ně vrhl s velkou chutí. Verunku jsem už znal z časopisu Howard, s dalšími jsem se setkal poprvé. Ve většině příběhů bylo cítit nadhled s prvky černého humoru, což mám rád. Z tohoto pohledu se mi nejvíc líbila Mašina!, příběh o svérázné a zdánlivě nepochopitelné sebezničující vášni hlavní hrdinky. Povídka Více životů opět dokazuje, že Miroslav Pech dokáže mistrně zachytit postupný rozpad duševní integrity svých hrdinů.

Pokud bych měl vypíchnout význam knížky Mainstream pro český horor, uvedl bych zejména dvě skutečnosti. Především fakt, že Miroslav Pech začínal mimo tento žánr: je už zavedeným a vypsaným autorem společenské prózy, tak zvané „velké“ literatury. Tím, že napsal horory, upozornil i mnohé z těch, kteří tento žánr běžně nekonzumují (čtenáře i recenzenty), že něco jako český horor existuje a nemusí to být vůbec špatné. Dalším důležitým momentem je to, že relativně nedávno vzniklé domácí hororové nakladatelství Carcosa se kromě překladů odvážilo vydat českého autora. Přál bych si, aby mu to přineslo úspěch a nám, autorům, třeba i nové publikační možnosti.
No, zatím se zdá, že je to na dobré cestě …

 

 

Název knihy Mainstream
AutorMiroslav Pech
ŽánrHorory, Povídky, Literatura česká
  
Nakladatelství Carcosa
Rok vydání2018
Počet stran256
ISBN978-80-88243-11-3
  
Nákup knihy www.carcosa.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

eReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.