Malinka

recenze knihy Malinka

Anotace – Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezenec. Když ji totiž Ina s Jaromírem ke svým dvěma biologicky vlastním synům adoptovali, měla téměř ve všech kolonkách rodného listu vepsán údaj Nezjištěno. Ina rozuměla trápením, která Malce její složitý příběh přinášel. Toužila stát při ní, ale mnohdy to zkrátka nevyšlo. Dvaadvacetiletá Malka se dostává do nečekané životní situace, která ji nutí zaplnit prázdná místa svého života a odpovědět si na otázku, co vlastně dělá mámu mámou. Čtyřicetiletá Alice tohle promýšlet nepotřebuje — zřetelně to vnímá svou intuicí, avšak složité konstelace mateřství, do kterých se dostává, jsou i pro ni nečekanou výzvou. Otcem dítěte, které obě ženy spojí, je Alicin manžel Roman, jenž po dítěti hluboce touží. Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty.

Podle anotace jsem čekala strhující a tajemný příběh vyprávějící o dívce, která byla jako jedna z mnoha u nás adoptována. Ovšem ve finále jsem dostala do rukou psychologický text, ze kterého jsem nepochytila skoro nic. Když se na dílo podívám jako na celek, tak je povedené, to ano. Dílo je autorčinou prvotinou a musím říct, že má dobrý styl vyjadřování a dobré popisy. Ty byly docela dost podrobné, že mi samovolně před očima dané situace vyskakovaly jak na filmovém plátně. 

MalinkaMalinka je mnohovrstvý román, ve kterém se potkává celá škála zásadních lidských témat. Mateřství, adopce, vztahy v rodině, mateřství, nevěra nebo i láska. Kromě těchto témat se tu jasně ukazovalo i jedno dost velké téma – neschopnost lidí komunikovat mezi sebou. Právě tato vlastnost způsobuje velmi často rozpady vztahů a rozbroje mezi lidmi. Dost často se mi stávalo, že jsem po dočtení kapitoly si vytvořila na dané téma nějaký názor, a o pár stránek dál se stalo, že autorka mě svým dalším vyprávěním vyvedla z mého pohledu na danou věc a občas i dost drsným způsobem.

Co mi u knihy dost vadilo, bylo střídání osob. Jedna kapitola byla ve třetí osobě, další zase v první osobě. Musím říct, že během čtení to bylo absolutně matoucí. Na druhou stranu se mi ale líbily ty možnosti pohledů jiných osob k dané tématice, vytvořilo to velmi různorodý příběh. Nutno podotknout, že autorka si na postavách dala velmi záležet, i když ne všechny dostaly stejně velký prosto jako jiné. Hlavní hrdinka mi byla dost nesympatická, přišlo mi, že je z ní rozmazlený fracek, který si ničeho neváží. Ovšem na druhou stranu byla evidentně jen zoufalou dívkou, která hledá v životě své jméno. Během čtení se moje názory na ni pořád měnily, nějak jsem si nemohla udělat ucelený názor. Autorka se nebojí psát otevřeně a tím překvapovat. Zejména epilogy jednotlivých postav s Vámi pohnou a jsou vrcholem. Jak sama uvedla, každý z čtenářů si z knihy odnáší něco jiného.

Ovšem takhle s odstupem musím uznat, že jsem asi jen nebyla cílený čtenář této knihy. Na mě bylo v knize až moc psychologických myšlenek. Věřím, že tato kniha si najde spousty a spousty spokojených čtenářů. Kniha jako celek je skutečně dobře napsaná a pro čtenáře, kterého baví psychologické myšlenky, bude tahle kniha naprosto skvělou volbou. Bohužel mě kniha nenadchla a zřejmě se k ní už nevrátím. Stoprocentně se do knihy pustím po nějakém čase znovu, někdy stačí mít maličko odstup. 

 

 

 

Název knihy Malinka
AutorDita Táborská
ŽánrRomány
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2017
Počet stran420
ISBN9788057770967
  
Nákup knihy http://nakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihy https://www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)