Středa, 21.2.2024
KnihyKultura

Mám nad tebou moc

recenze knihy Mám nad tebou moc

“Všichni mě odsuzovali jen za to. Za to, že jsem se do toho nevložila, protože dvě dívky z venkova se staly jasným cílem dvou mužů s trestní minulostí. To přemítaly všechny sociální sítě i bulvární tisk. Co byste udělali? Vložili byste se do toho? Dvě šestnáctileté dívky. Dva muži, kteří právě vyšli z vězení.”

Představte si to. Sedíte ve vlaku do Londýna a kousek od vás sedí šestnáctileté dívky, ke kterým si přisednou dva muži a mají plné černé pytle. Vy se zaposloucháte do rozhovoru, ze kterého vyplyne, že muži seděli ve vězení a domlouvají se s dívkami na večer. Jak byste zareagovali? Ella nejdřív chtěla zasáhnout, ale byla svědkem něčeho, díky čemu tak nakonec neučinila. Vše by bylo v pořádku, kdyby se další den ze zpráv nedozvěděla, že jedna z dívek zmizela. Výčitky svědomí ji donutí zavolat na policii jako svědek.

“Asi hodinu si povídají a já se ze všech sil snažím znovu začíst, uvažuji o výhodách nové generace tišších větrných turbín, ale potom se Antony se Sarah znovu vydají do bufetu. Další pivo. Přemýšlím. Velká chyba, Sarah. A v tu chvíli se rozhodnu.

Ano zamířím také do bufetu a budu se tvářit, že potřebuji kávu, ve frontě nebo cestou zpátky budu předstírat nějaký problém s telefonem. Požádám Sarah o pomoc, třeba se mi ji podaří na chvíli oddělit od Antonyho a ztratit s ní pár slov v soukromí. Varovat ji, že je potřeba s tím nesmyslem skončit, jinak volám jejím rodičům.”

Mám nad tebou moc - recenze knihy (IKAR)A toto je pouze začátek. O rok později se ještě stále nic neví. Ella dostává výhružné dopisy, dva muži z vlaku zmizeli a Sarah, kamarádka zmizelé Anny, neřekla celou pravdu o té noci. Každý má nějaké to tajemství. Zjistí se někdy celá pravda? Kdo za zmizením stojí? Co všichni skrývají?

Velmi se mi líbilo, že každý byl podezřelý. Vůbec jsem netušila, kdo za tím vězí a podezírala úplně každého. Kapitoly byly psány z pohledů několika osob a o to, to bylo zajímavější. Na začátku každé kapitoly bylo vždy napsáno, kdo danou část vypráví. Takže jsme to měli z pohledu Svědkyně Elly, přítelkyně Sarah, Annina otce a soukromého detektiva Matthewa, kterého si najala Ella kvůli výhrůžkám, které jí chodí. Každý měl nějaké to tajemství a já si na konci každé kapitoly řekla, dám si ještě jednu, třeba se teď zrovna provalí, co ten či onen skrývá.

“Za poslední rok jsem mnohokrát uvažovala o tom, co z nás vlastně dělá takové lidi, jakými jsme. Nemyslím jen to, co s námi dělá příroda a výživa, myslím souhrn našich vlastností, osobnosti a rozhodnutí, která činíme. Všechny ty myšlenky, která nám víří myslí, i když o ně nestojíme. To, jak se vypořádáme s problémy vědomí a zodpovědnosti. Proč se pořád obviňuju, když to ostatní vidí jinak.”

Musím říci, že až do konce knihy jsem nevěděla, kdo za zmizením stojí. Autorka si to opravdu nechala až na samý závěr knihy. Ale na můj vkus byl konec unáhlený, přišel mi trochu odbytý.

Ale i tak knihu doporučím každému, kdo má rád psychologické thrillery. Příběh je svižný a napínavý. Děj odsýpá jak po másle a než se nadějete je konec. A jako bonus autorka na konci knihy píše, co ji vedlo k tomu, aby napsala tento příběh. Zajímá vás to? Přečtěte si knihu!

Hodnocení 4/5

Teresa Driscollová

působila více než pětadvacet let jako novinářka a patnáct let jako moderátorka zpráv na BBC. Při práci slýchala příběhy, které dál domýšlela. S lítostí sledovala reakce, které jednotlivé případy vyvolávaly, a neuniklo jí, jaký dopad mají na rodiny, přátele obětí i na svědky. A právě těmto reakcím se hlouběji věnuje v temněji laděných románech.

Teresa žije s manželem a dvěma syny v Devonu. Píše příběhy pro ženy i thrillery. Její romány vyšly zatím v šesti jazycích.

Název knihy Mám nad tebou moc
AutorTeresa Driscoll
ŽánrThriller, Psychologický thriller
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran280
ISBN978-80-249-3830-1
  
Nákup knihy https://www.ikar.cz/
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz


Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.cz

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Parýzková

Vášnivá knihomolka, milovnice literatury, máma dvou dětí a manželka. (osobní blog)