Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Mami, tati, já nechci na tábor

recenze knihy
Dorotka na táboře – Záhada ztraceného poháru

„Nikam nepojedu,“ vztekala jsem se, když mi naši s nadšením oznámili, že se uvolnilo jedno místo na táboře, který pořádá jejich firma. Jenže rodiče měli jiný názor. Nejdříve se mě snažili přesvědčovat, jak si to na táboře krásně užiju. Pak přišla hromada historek z jejich dětství. V jejich podání to vypadalo, že na táboře se nad vším klene duha a občas se tam proběhne jednorožec.“

Prázdniny se přehouply přes svoji polovinu a letní tábory jsou v plném proudu a možná právě vaše dítko letos odmítlo na tábor jet, anebo ho tábor teprve čeká a ono se tam vůbec netěší. Možná, že změní názor poté, co si přečte knihu Dorotka na táboře, a zatouží také zažít nějaké to táborové dobrodružství.

Dorotce je osm let a na tábor rozhodně jet nechtěla, raději by trávila prázdniny u babičky se svými dvěma kamarádkami, ale rodiče letos rozhodli jinak. Dorotka se postupně seznamuje s chodem tábora, s dětmi si rozumí, jejich vedoucí Pavel je super a najednou zjišťuje, že na táboře to není taková nuda a to netuší, jaká dobrodružství ji čekají. Je to tábor se vším všudy, děti plní úkoly a dostávají za ně body, a naopak za nepořádek nebo neférovost body ztrácejí. Jejich vedoucí pro ně nachystal velkou táborovou hru o pohár. Kluci proti holkám, piráti proti Amazonkám. Dorotku čeká plnění bobříků, a to včetně noční bojovky. Co všechno Dorotka zažije? A co se stane, když pohár nečekaně zmizí? Kdo ho mohl ukrást? Děti kniha bude bavit a možná ztratí strach z toho, aby vyrazily na tábor samy.

Dorotka na tábořeTáborové dobrodružství autorka rozdělila do jedenácti kratších kapitol. Myslím, že žáci druhé třídy knihu bez problémů přečtou samy. Ačkoliv je hrdinka osmiletá, kniha zaujme i mladší děti, mám to odzkoušeno na dceři, kterou příběh Dorotky okouzlil již ve čtyřech letech, a knihu jsme museli číst před spaním již několikrát a často se k ní vracíme i teď po roce, co už ji máme doma. Krátké kapitoly knihu dělají ideálním čtením před spaním.

„No a mlčení mi taky moc dobře nejde. Babička vždycky říkala, že si musí jít na chvilku lehnout, jinak bych jí vykecala díru do hlavy. Občas, když usnula chvíli na gauči, jsem jí nenápadně hlavu okukovala. Nerada bych, aby ji kvůli mně měla děravou. Při dešti by ji pak měla plnou vody, no ne?“

Čtení je dobrodružné, místy napínavé a poté, co zmizí pohár, stane se z knihy příběh s detektivní zápletkou. Zezačátku jsem si musela zvyknout na autorčinu mluvu, ale k věku dětí to prostě patří. Myslím, že kniha je i poučná, ukazuje, jak by se k sobě měly děti chovat, jak by měly držet partu a že nečestné jednání nezůstane nepotrestáno. Řekla bych, že hlavním záměrem knihy je ukázat dětem, že na táboře zažijí spoustu dobrodružství, a pomoc jim překonat strach z pobytu bez rodičů. Moc se mi líbila kapitola s noční stezkou odvahy, naopak kapitola, která popisuje závody s dětmi ze sousedního tábora, mi přišla jako nejslabší a nejmíň zajímavá, a tak trochu odbytá.

Děti se v knize dozvědí, co znamená plnit bobříky, nebo scházet se jako švábi na pivo. A pár dalších přenesených výrazů a přirovnání, které bude třeba dětem vysvětlit.

V knize na vás čekají krásné ilustrace, které skvěle doplňují příběh a děti zaujmou.

Knihu doporučuji všem dětem, které se bojí jet na tábor, ale i těm, které se na tábor těší, zkrátka všem malým dobrodružným duším. Knihu můžete přečíst dětem od čtyř let a školáci si ji přečtou již sami.

„Jsem rád, že se to všechno vysvětlilo,“ slyšeli jsme Pavla, jak se svěřuje Mirce. „Měl jsem toho už plné kecky.“

„Čeho?“ zajímalo nás hned. Ale Pavel se jen smál a tvrdil nám, že večeře.“

Nedalo nám to a s Jonášem jsme se vyplížili po večeři nenápadně do šatny a do tenisek jsme mu nakoukli. Neměl tam vůbec nic.“

Moje hodnocení je 95 %.

 

Název knihy Dorotka na táboře – Záhada ztraceného poháru
AutorPetra Martišková
ŽánrPro děti a mládež
  
Nakladatelství Bambook
Rok vydání2019
Počet stran56
ISBN978-80-271-2440-4
  
Nákup knihy www.bambook.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Dorotka na táboře

 

Bambook

Knihy s logem Grada vycházejí v České republice již od roku 1991. Nabídka společnosti pokrývá široké spektrum odborné literatury z nejrůznějších oblastí lidské činnosti. Vydává např. tituly s právní tematikou, ekonomické, z oblasti financí a účetnictví, psychologické, zdravotnické, s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví atd.

Značka Bambook je určena všem dětským čtenářům. Nabídkou dětských knížek provází její maskot, pandí kluk Bambook, který seznamuje děti se světem čtení a příběhů.

www.bambook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)