Středa, 22.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Mapa kostí

recenze knihy Mapa kostí

„Víra je první, co přichází, a poslední, co odchází.“

Mapa kostí je příběhem dvou polských, židovských sourozenců, Gittel a Chaima. Jejich dětství nebylo vůbec jednoduché. Ve chvíli, kdy se cítili šťastně a v bezpečí, se dostal k moci Hitler, a jeho nacisté jim obrátili život vzhůru nohama.
Celý román je mapováním jejich pohybu a pobytu. Nejdříve se spolu s nimi podíváme do lodžského ghetta, kam byly děti společně se svými rodiči odvedení. Když jim přijde svatební oznámení (tak se říkalo povolání do transportu), rozhodnou se rodiče k útěku. S pomocí partyzánského odboje se dostanou na dohled hranic do bezpečí, jenže v nestřeženou chvíli, jedinou z mnoha, je zajmou vojáci a jsou násilím odtaženi do pracovního tábora. Jejich dětství a naivita vezme za své, najednou jako by dětství a život před Hitlerem vůbec neexistoval.

Mapa kostí - obal knihyMyslím si, že knih na toto téma jsem už přečetla dost, ale tato je opět něčím jiná, za což jsem ráda. Samozřejmě jsou zde určité prvky, které se objevují v téměř každé takovéto literatuře, ale třeba o partyzánech jsem toho moc nepřečetla. A ač tady je to trochu upraveným vyprávěním, bylo to pro mne obohacené čtení právě o tuto skutečnost.

Dostal mne způsob práce v táboře. Gittel a Chaim se dostali do továrny na munici a když si představím, co všechno nejen oni, ale i ostatní děti podstupovaly, tak mne mrazí ještě teď. Ale i přesto, že to byla těžká doba, v některých chvílích byly právě děti tou nadějí. Mnoho dospělých to vzdávalo a ony dokázaly v sobě vykřesat i tu nejnepatrnější jiskřičku naděje.

„Jsou dva druhy noci. Jedna představuje útěchu, maminčino objetí, které vás ukolébá k spánku. Tichý zpěv ptáků linoucí se dovnitř otevřeným oknem. Vůně půlnočního deště. Nebo první sníh, který se venku snáší k zemi, zatímco v krbu hoří oheň. Je to čas na ukolébavku, kdy se není čeho bát. Dům tiše oddechuje. Z ohně zasyčí tichá tečka. Všude je klid.
Ta druhá noc je plná hrůz, zvuků střelby, křiku, záblesků nožů, vrznutí dveří, které měly zůstat zamčené, temnota plná nočních můr, která vám sevře hrdlo studeným pařátem.
Dům bručí, mručí, budí ve vás strach. A když se konečně vše ztiší, nastává onen okamžik před obávaným koncem.“

Mapa kostí není tím nejdojemnějším, nejsilnějším příběhem, který jsem z tohoto žánru četla. Je svým způsobem surovější, autorka se snažila bez emocí popisovat všechny fakta. Ihned po přečtení jsem si oba sourozence vygooglila, Chaim, který byl v příběhu za básníka, dokonce vydal svou sbírku básní, které si v průběhu věznění vymyslel a uchoval ve své hlavě pro časy budoucí.

Bylo zajímavé sledovat sourozenecké pouto v době světové války, jak byly oba na sebe zvyklí, a měnili se sami sobě před očima. Ze dvou lidí, kteří se znali a rozuměli si beze slov, se stávali cizí lidé. Tato doba musela působit na všechny destrukčně, jinak to napsat asi neumím.

Rozhodně tuto knihu doporučím. Není sice nejlepší, kterou jsem z této doby četla, ale je skvěle napsaná, čtivě a bez zbytečných průtahů. Takže pokud toto téma vyhledáváte, klidně si ji kupte. Bude se vám líbit, jestli to vůbec můžu o něčem takovém napsat.

Hodnocení: 85 %

 

Název knihy Mapa kostí
AutorJane Yolen
ŽánrHistorie, román
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2019
Počet stran432
ISBN978-80-243-8633-1
  
Nákup knihywww.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)