Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Co skrývá rozpálené marocké slunce?

recenze knihy Marokánka

Alice se s manželem Johnem odstěhovala do města Tanger v Maroku. Zatímco on vymetá bary a kavárny, Alice není schopná opustit byt, v němž žijí. Ještě před rokem studovala na vysoké škole ve Spojených státech, měla nejlepší přítelkyni – spolubydlící Lucy a snoubence Toma. Po jeho tragické smrti vše opustila, ale zapomenout nemůže. Bolestivé vzpomínky rozvíří příjezd Lucy, která se náhle objeví v Tangeru. Obě dívky spolu od nešťastné události nepromluvily. Co Lucy chce? Napravit staré křivdy? Napětí houstne každým dnem. John Lucy bytostně nesnáší a Alice má pocit, že kamarádka s ní manipuluje. Když se John záhadně ztratí, Alice pojme podezření, že v tom Lucy může mít prsty. Kde je pravda a co se před rokem vlastně stalo?

Děj je zasazen do druhé poloviny padesátých let dvacátého století. Kniha je vyprávěna z pohledu obou dívek, Alice i Lucy, které nastiňují svůj úhel pohledu na stěžejní situace. Každá z nich je vidí jinak a také je jinak popisuje, takže jste dokonale zmateni a vůbec nevíte, kde je ta správná nitka, která vede k rozpletení tohoto podivného příběhu. Autorce se podařilo oběma hrdinkám vtisknout konkrétní charakterové vlastnosti, které přispívají k autenticitě celého příběhu. Alice je křehká, labilní dívka, snadno ovlivnitelná druhými, Lucy je její pravý opak. Sebevědomá, přímá manipulátorka, která umí intrikovat. Jste mezi nimi jako mezi mlýnskými kameny – obě mají svou vlastní verzi příběhu.

Marokánka - obal knihyAtmosféra je umocněna jak prostředím, tak i dobou, v níž se odehrává. Líné, rozpálené africké město láká svou pestrostí a typickými ruchy – cítíte omamnou vůni kávy, marockého mátového čaje a zapálené cigarety, kterou rázem přebíjí ostré aroma koření. Horké slunce sálá a rozdmýchává všudypřítomnou zlověstnou náladu, prostupující celým dějem. Padesátá léta byla poměrně bouřlivá, válečné útrapy střídá těžce vydobytá svoboda a volnost cestování. Žádné mobily, žádné počítače, jen poctivé telefonní sluchátko a klapot psacího stroje. Po téhle stránce je román vydařený, Christine Manganové se podařilo dobové reálie poměrně dobře zachytit.

Naopak, nedočkáte se přímé akce, vše pozorujete zpovzdálí. Děj plyne hodně pozvolna, netrpěliví čtenáři, kteří potřebují akční scény na každé druhé stránce, budou asi zklamáni.

Marokánka zcela určitě zaujme milovníky psychothrillerů, v nichž je podstata příběhu odkrývána velmi, velmi pomalu. Celkově je román prodchnut tísnivým napětím, jaké bývá před bouřkou. 

Marokánku recenzenti přirovnávají k románu Talentovaný pan Ripley, který je jemně střihnutý Dívkou ve vlaku. Jestli mají pravdu, nebo se mýlí, posuďte sami. Nechte se okouzlit exotickým Marokem a zjistěte, jak to mezi Lucy a Alicí vlastně bylo. 

 

Název knihy Marokánka
AutorChristine Mangan
Žánrpsychothriller
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2019
Počet stran320
ISBN978-80-7577-748-5
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)