Matčina volba

recenze knihy Matčina volba

Asi půjdu proti proudu všech nadšených recenzí a komentářů na tuto knihu, ale já jsem i po dočtení stále na rozpacích a rozhodně nemůžu říct, že bych si ji užila na maximum.
Už když jsem četla anotaci, cítila jsem mrazení v kostech, protože představa, že budete jedno své dítě muset obětovat a zabít jej. Ukázat na něj… Ale při anotaci bylo mrazení taky jediné, kdy se mi objevilo. Od té doby nic.

Matčina volbaMadeleine a Dom jsou rodiče dvojčat. Aidana a Annabell. Jednoho dne u nich doma někdo zazvoní, Annabell utíká otevřít, tak je cizí chlap a poslední, co si Madeleine pamatuje, jsou slova: „Jedno si vyber mrcho.“
Dobře, začátek byl docela dobrý, ale potom, skoro polovinu knihy, jsem se docela nudila. Autorka se sice snažila do příběhu dát nějaké vodítka a indicie, která vás dovedou nejen k pachateli všeho zla, ale i k pochopení celého děje. Jenže mezi těmi vodítky to byla nuda. Chápu, že Mady prožila neskutečný šok, trpí, vždyť proboha přišla o dítě! Ale úplně se vykašlat na druhé dítě, které přežilo asi taky není nejlepší řešení, že? Přišlo mi to, jako bych měla Mady litovat, jak se chudinka zhroutila, ale já spíš litovala přeživší dítě, že se na ni musí dívat a tolerovat ji ve své blízkosti.
Mady přestala jíst, mluvit, chovat se jako člověk. Byla naprosto mimo realitu, nepoužitelná. A jen dokázala sem tam čtenářům představit své vzpomínky. Třeba na seznámení s Domem, které mne bavilo číst, to zase ne že ne, ale pak tam zase byly hluchá místa, která mne nebavila. Přišlo mi to jako na houpačce, v jednu chvíli jsem se začetla a další kapitolu se nudila.

„Vtom ve mně hrkne a na mysli mi vytane další neuchopitelná vzpomínka. Snažím se ji polapit, ale marně, uniká mi. Zvednu hlavu a dojde mi, že jsem v obýváku zase sama. Kolik je? Podívám se na pendlovky a postřehnu, že netikají, ručičky stojí a kyvadla nehybně visí jak ochromené údy. Udivuje mě, že si toho Dom nevšiml; v žebříčku drahocenností u něj tyhle hodiny figurují na druhém místě hned za jeho golfovými holemi. Zadívám se k arkýřovému oknu a všimnu si, že těžké závěsy ze zeleného sametu jsou zatažené. To už se setmělo? Kolik je? zeptala jsem se znova a už panikařila.“

V polovině knihy se to zlomí, začne být více akce téměř na každé stránce, a nebudete mít možnost se nudit. Všechno začíná gradovat a místy to je docela šokující, i když některé informace mi jasné byly, jiné třeba vůbec. Ale zase tam najdu jedno negativum, v podobě dosti velké překombinovanosti. V některých situacích už to bylo moc, bylo vidět, že autorka chce čtenáře šokovat, ale podle mě je někdy méně více…

Když všechny své dojmy shrnu, tak řeknu, že Matčina volba je průměrné čtení. Pokud člověk zvládne ten poněkud zvláštní začátek, dostane za to odměnu v podobě napínavého a překvapivého děje. Ale zase je tam to ale, kdy mi v tom konci vadilo hodně „šokujících zvratů“, které nebyly úplně oukej – aspoň tedy pro mne.

Nečekala jsem pohodové čtení, protože to téma je silné a může s empatickým čtenářem hodně zamávat, zpracování samotné a čtivost celého textu je v pořádku, ale bohužel jako celek to na mne nepůsobilo jako trhák. Možná někde ubrat, někde přidat, hlavně tedy zkrátit ten „zombie“ život Mady a možná by to bylo jinak. Takto bohužel to pro mne není top kniha, ale pouze průměrný thriller, který řeší těžké téma.

Hodnocení: 50 %

 

Název knihy Matčina volba
AutorSamantha King
ŽánrThriller
  
Nakladatelství Mladá fronta
Rok vydání2018
Počet stran336
ISBN978-80-204-4450-9
  
Nákup knihy www.mf.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Mladá fronta

Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

www.kniha.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)