Jak hluboká je mateřská láska?

recenze knihy Matčino vyznání

Dvě ženy a jeden muž. Dvě ženy, jeden muž a dva úhly pohledu na člověka, který se nesmazatelným způsobem vryl do srdcí obou, jednou jako syn, podruhé jako manžel. Jak ho viděla Ivy, milující matka, pro niž byl vždy středem vesmíru? A co Olivie, jeho zákonitá polovička? David zemřel a ženy se utápějí ve smutku i vzpomínkách. Obě však skrývají tajemství, které by značně poškodilo Davidovu památku. Kelly Rimmerová ve svém románu Matčino vyznání nahlíží na rodinné vztahy a vazby, které bývají nejkřehčejší ve vztazích vůbec.

Z vyprávění, v němž se po jednotlivých kapitolách střídají Olivie a Ivy, se před námi zhmotňuje David. Jaký vlastně doopravdy byl? On sám nic říct nemůže, ale jeho ženy ano. Nedejte se zmást názvem, který evokuje četbu z žánru červené knihovny. Žádné sladkobolné rozjímání nad miláčkem rodiny, do rukou se vám dostává doslova emoční smršť s vyústěním, jaké byste jen horko těžko čekali.

Matčino vyznáníKelly Rimmerová fascinuje tím, jak se dokáže vžít do svých hrdinek, soucit ani nadhled jí není cizí. Napsala příběh, v němž neuvěřitelně citlivým a zároveň empatickým způsobem odhalila téma, o kterém se i v dnešní společnosti jen těžko mluví. Domácí násilí, které navenek nemusí být vidět. Popisuje patologický vztah, v němž jeden z partnerů, zde konkrétně muž, využívá fyzické i psychické převahy, manipuluje se svým protějškem

Čtenáři na příběh nahlížejí ze dvou stran. Milující matka podává v knize citově zabarvenou výpověď, v níž se nechává unášet náklonností ke svému synovi. To, co vypadalo jako dokonalá mateřská péče, se ve finále proměnilo v opičí lásku bez jakýchkoliv výhrad, v zaslepení a popírání pravdy. Olivie postupně odhaluje temné stránky svého manžela i jeho činy. Je typickým příkladem oběti týrání, která se snaží omlouvat chyby, ignoruje varovné signály, že je něco špatně a rezignuje na pomoc svého okolí. Obě vypravěčky jsou vykresleny plasticky a velmi věrohodně, zejména Ivy vzbuzuje smíšené pocity a nikdo nebude pranýřován, pokud k ní bude pociťovat nenávist a antipatii, zatímco u Olivie to je přesně naopak

Kelly Rimmerová představuje hutný rodinný příběh působící jako vzpomínkové album s fotografiemi. Ale to jen na první pohled. Ve skutečnosti nám autorka servíruje typický model domácího násilí se všemi jeho aspekty. Je napsán velmi sugestivně a nechybí mu moment překvapení, které nemusí být nutně příjemné

Matčino vyznání nepěje oslavné ódy na rodičovství, byť právě ono v něm hraje naprosto zásadní roli. Co všechno udělá matka z lásky k dítěti? Kelly Rimmerová už potřetí dokazuje, že rodinné vztahy jsou její doménou a umí o nich výborně psát.  

 

Název knihy Matčino vyznání
AutorKelly Rimmer
Žánrromány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran392
ISBN978-80-249-4044-1
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)