Medovníčkův svět pro nejmenší

recenze knihy Medovníčkovy básničky

Medovníčkovi básničkyKdo z malých dětí by neznal skřítka Medovníčka, jehož tvůrcem je Jan Lebeda. Tohoto milého kamaráda si oblíbila již spousta dětí a není divu, jeho příběhy doprovázejí přívětivé ilustrace Zdeňky Študlarové a děti si je prostě zamilují.

Dnes bych vám chtěla představit Medovníčka v kabátě pro nejmenší děti, myslím tím děti od dvou let. Jedná se o leporelo s krátkými básničkami a opět milými ilustracemi. V leporelu najdete devět básniček, jež vám přiblíží Medovníčkův svět. Zavedou vás ke včelkám nebo do lesa za srnečkem či vílou, řeknou co dělají dědeček s babičkou, nebo pejsek s kočičkou.

Básničky jsou také poučné, jedna zachycuje lásku k mamince, druhá nabádá děti, aby si čistily zoubky.

Pokud ještě malé děti nezaujmou básničky, určitě budou leporelo rády prohlížet kvůli obrázkům a postupně dospějí do doby, kdy budou poslouchat i básničky, které jim rodiče můžou předčítat před spaním.

Mně se nejvíce líbí básnička Maminčino srdíčko:

 

„Říkal skřítek Medovníček

veveřičkám z dubinky:

„Nejmilejší ze srdíček

je srdíčko maminky.“

 

Ťuky, ťuky, ťuky, ťuky,

to jsou ale krásné zvuky!

Obejmu tě matičko,

slyším tvoje srdíčko.“

 

Mám doma tříletou dceru a tu už samozřejmě leporelo s básničkami zaujalo a hned jsme ho musely přečíst. Teď když už ho zná, tak podle obrázků vypráví své vlastní příběhy panence, kterou dostala k Vánocům. A pamatuji si, že když jí bylo něco přes rok, tak před spaním moc ráda poslouchala krátké básničky a ráda koukala na obrázky v knize, takže co lepšího můžete udělat pro své děti než, že jim budete od malička číst. Nejenže dětem rozšíříte slovní zásobu, ale vytvoříte si s nimi krásný vztah.

Leporelo doporučuji těm nejmenším, kteří se takto poprvé mohou setkat s kamarádským skřítkem Medovníčkem a jistě si ho zamilují. Leporela jsou dobrým prostředkem, jak lásku ke knihám budovat již od mala.

 

Název knihy Medovníčkovy básničky
AutorJan Lebeda
ŽánrPro nejmenší
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2018
Počet stran10
ISBN978-80-7584-083-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)