Jiří Menzel se vrací s filmem Donšajni

DonšajniJiří Menzel opět míří na plátna kin. Návrat naplánoval po sedmi letech. Slavnostní premiéra nového filmu Donšajni bude 30. května 2013.

Tento film vznikal v dobré době, těšil jsem se dobrému zdraví a dobré pohodě, jen jsem si lámal hlavu se scénářem. To je inženýrská stavba. Já to moc neumím, ale měl jsem štěstí na důvěru producenta, který mě k tomu vyprovokoval, a svým způsobem i dohnal,“ říká oscarový režisér Jiří Menzel a dodává: „Nápad natočit film odehrávající se kolem opery jsem dostal, když jsem v Jihočeském divadle Dona Giovanniho. Se scénářem jsme se patlali dva roky, protože je neumím psát. Vznikal postupně, příběh se nejdříve vyvíjel úplně odjinud.“ 

A o čem je děj filmu? V malém městě se operní soubor chystá nacvičit a uvést operu Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni. Pohled do zákulisí příprav odhalí svět opery zbavený pozlátka. Příběh je také o lásce a zklamání, o hudbě a vášnivém milování a o lidech, kteří žijí svůj život opeře navzdory.

Ve filmu si zahrála i Jiřina Jirásková. Byla to její poslední role. Premiéry se nedožila, zemřela v lednu 2013. Dále ve filmu uvidíme: Libuši Šafránkovou, Jana Hartla, Martina Hubu, Ivanu Chýlkovou a mnoho dalších.

Více informací o filmu na www.donsajni.cz.

donsajni_2

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.