Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Městečko plné hrůzy

Honza Vojtíšek měl vždy blízko k polskému hororu: nejen že jeho velkým fanouškem, ale s polskými autory také spolupracuje a snaží se českým čtenářům představovat jejich díla. Zatím se jednalo o publicistiku a povídky, které se objevily převážně v elektronickém časopisu Howard.

Nakladatelství Golden Dog nyní vydalo jeho překlad románu Městečko, který mají „na svědomí“ dva významní žánroví autoři: Łukasz Radecki a Robert Cichowlas.

Hlavní hrdina, spisovatel ženských románů Martin Lanowicz, dostane tvůrčí blok. Nakladatelství na něj tlačí, ale psaní se nedaří. I jeho manželka Ania cítí, že potřebuje vypnout. A náhle, jako šťastnou shodou náhod k nim dorazí prospekty, zvoucí do městečka Morwany, prý skvělého místa ke strávení ideální dovolené, nabízejícího ticho, klid a pohostinnost. A nevyužijte takové možnosti! Ale jak známo, horory neznají šťastné náhody a málokdy nabízejí klid a mír. Martina nezastaví ani podivné varování mrtvého bratra …

Městečko - recenzeDo stejných míst současně směřuje soukromý detektiv Pawel Filis, pátrající po manželce proslulého právníka.

Rozjezd románu je bravurní: přináší atmosféru a tajemství. Jízda pustinou, podivné, do lesů vrostlé městečko, neexistující na žádné mapě, a jeho přízrační obyvatelé … A navíc tři démonické blonďaté ženy …

A poté přichází ke slovu chtíč, krev a bolest …

V určitý okamžik se však příjemně plynoucí příběh poněkud zadrhne. A to ve chvíli, kdy dojde ke shledání všech tří hlavních protagonistů. Tehdy začínají takřka nekonečné (až trochu směšné) diskuse o tom, zda číst, či nečíst objevený deník. I jeho pojetí je trochu těžkopádné a jeho dětský/nedětský styl je hojně (a zbytečně dlouze) komentován. Vysvětlování slovanské mytologie je zajímavé, ale místy je pojaté také dost neústrojně.

Nicméně, milý čtenáři, pokud tuto pasáž přetrpíš, čeká tě povedený a strhující závěr příběhu.

Takzvané folk horory teď letí: příběhy vycházející z dávné mytologie a pověstí, byť často upravených dle uměleckého záměru autora, mají rozhodně svůj potenciál. A můry, o nichž se v příběhu mluví, já sám považuji za jedny z nejinspirativnějších bytostí slovanského folklóru.

Ke čtivosti knihy bezesporu přispívá kvalitní překlad Honzy Vojtíška, na první pohled upoutá působivá obálka Jiřího Miňovského a grafická úprava Michala Březiny.

Knížku přes drobné výhrady rozhodně doporučuji všem příznivcům (nejen polského) hororu.

 

Název knihy Městečko
AutorŁukasz Radecki & Robert Cichowlas
ŽánrLiteratura světová, Horory
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran360
ISBN978-80-88067-50-4
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.