Metalová esoterika přetavená ze symfonie do folku

NIGHTWISH, foto: Jaromír Zajda ZajíčekNIGHTWISH, AMORPHIS, ARCH ENEMY
7. prosince 2015, PRAHA – TIPSPORT ARENA

Minifestival v holešovické Tipsport Areně byl už dlouho dopředu vyprodán a naznačil, kudy se v současnosti ubírá zájem fanoušků tvrdé muziky z českých, moravských, slezských i slovenských luhů a hájů. Symfonický metal je momentálně už několik let v kurzu a finští Nightwish patří v Česku mezi jeho zbožňované ikony. Také proto bylo v hale možné vidět celé generace příznivců – od těch náctiletých až po důchodce.

Nezáviděníhodný úkol rozjet celý večer připadl na finskou kapelu Amorphis, která pozvolna vyplula z deathmetalového proudu a loví teď spíše fanoušky v melodických metalových vodách, což v jejím případě není vůbec na škodu. Důkazem toho byl koncertní průřez aktuální deskou Under the Red Cloud, která naživo zapadla skvěle do atmosféry večera a strhla okamžitě diváky k pohybu a hromadnému potlesku. Frontman kapely Tomi Joutsen se tak cítil jako ryba ve vodě a v závěru setu mu dokonce vypomohl s jednou písničkou i basák Nightwish Marco Hietala. Diváci mohli být tedy na úvod spokojeni, protože základy úspěšného koncertu byly položeny.

Pak se ale na pódiu rozpoutalo hotové peklo, když se sem jako uragán přihnali švédští deathmetaloví melodici Arch Enemy s novou kanadskou frontmankou Alissou White-Gluz, která teprve loni vystřídala v kapele za mikrofonem dlouholetou zpěvačku Angelu Gossow. Její modrá kštice, metalický ohoz, energický pohyb a především místy až brutální hlas byly k nepřehlédnutí. Dokázala neustále hecovat publikum a vydat přitom ze sebe neuvěřitelné množství energie. Nutno uznat, že i pořádnou porci kvalitního zpěvu, který byl podpořen strhujícím výkonem kapely a nápaditými kytarovými sóly. Arch Enemy tak postoupili během večera kvalitativně o stupínek výš a připravili diváky na příchod headlinerů, kterým nebyl nikdo jiný, než dlouho očekávaní Nightwish.

 

NIGHTWISH, foto: Jaromír Zajda Zajíček

 

Pódium bylo najednou větší, zvuk hlasitější, nechyběla ani bombastická pyrotechnika nebo obří videoprojekce. Metalová symfonie mohla začít. A Finové do toho prali hned od začátku. První tři skladby jely v rychlém sledu za sebou, do éteru šlehaly ohně, bouchaly petardy, projekce přinášela záběry hořících meteoritů, rytmiku s kytarou podporovala mohutná hradba kláves a mezitím vším vlály dlouhé vlasy éterické bohyně Floor Jansen. Stejně jako Arch Enemy přivezli Praze poprvé ukázat svoji novou zpěvačku, tak i tato Holanďanka tu měla svoji premiéru. A zvládla vše s bravurou. Poradila si hravě jak se všemi skladbami z prozatím posledního alba Endless Forms Most Beautiful, tak i s materiálem svých předchůdkyň – Anette Olzon, či až nekriticky do nebes vynášené Tarji Turunen, která je spíše operní divou než metalovou zpěvačkou. Floor se pohybuje hlasově někde mezi nimi, ale narozdíl třeba od Anette umí zabrat a zazpívat přesvědčivě i rychlejší kousky, což pražské publikum dokázalo náležitě ocenit. Každopádně, ať chceme nebo ne, její příchod do Nightwish kapele prospěl a udržel ji dál na výsluní.

 

NIGHTWISH, foto: Jaromír Zajda Zajíček

A pokud jde o odehraný repertoár, vsadili Nightwish v Praze především na svoji novinku, která posunula tuto formaci směrem ze symfonického metalu blíže k folk metalu, jenž díky píšťalám nepůsobí tolik studeně a vyumělkovaně a naopak navrací hudbu Finů ke kořenům evropské kultury. Jde o jakousi metalovou esoteriku, blízkou mystice druidů a skandinávských čarodějů. Kapela tak patrně naznačuje, kudy se hodlá dál ubírat, protože se vracela do minulosti jen výjimečně a zařazovala ze starších kousků spíše věci od Anette než od Tarji. Ani basák Marco Hietala se ale neztratil. Vystoupil jen tak s kytarou a rozezpíval celou halu, aby připravil půdu pro závěrečné finále, které přineslo další pompézní show, plnou pyrotechnických efektů, ohňů, světel a velkoplošné projekce s důrazem na mírové poselství.

Nightwish během téměř dvouhodinového vystoupení ukázali, že jsou koncertně při chuti. Že je hudba baví a že mají konečně opět dobrou pěvkyni, na jejímž hlasu mohou stavět i do budoucna.

 

NIGHTWISH, foto: Jaromír Zajda Zajíček

 

Nightwish

Floor Jansen – zpěv
Tuomas Holopainen – klávesy
Marco Hietala – basová kytara, zpěv
Erno „Emppu“ Vuorinen – kytara
Jukka Nevalainen – bicí
Troy Donockley – lidové hudební nástroje

Playlist

Shudder Before the Beautiful
Yours Is an Empty Hope
Ever Dream
Wishmaster
My Walden
The Islander
Élan
Weak Fantasy
7 Days to the Wolves
Edema Ruh
I Want My Tears Back
Storytime
Nemo
Stargazers
Ghost Love Score
Last Ride of the Day
The Greatest Show on Earth 

{source}
[[iframe src=“https://www.zonerama.com/Embed/Album/1086328?color=blue&autoplay=true&vertical=false“ style=“width: 610px; height: 330px;“ scrolling=“no“ frameborder=“0″ allowTransparency=“true“]][[/iframe]]
{/source}

Kompletní fotogalerie z koncertu Nightwish naleznete na
https://www.zonerama.com/fotozajda/Album/1086328

 

 

NIGHTWISH, foto: Jaromír Zajda Zajíček 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.