Neděle, 19.5.2024
Ostatní volný časVolný čas

Mezinárodní soutěž zážitkového saunování – Sauna Herbal Cup v Jeseníkách vyhráli Italové

Renato CazzolatoBranná (Olomoucký kraj) – Sauna Herbal Cup o víkendu 29. listopadu – 1. prosince 2013 přilákal do Jeseníků saunéry z osmi zemí Evropy. Mistrovství v zážitkovém saunování se zamřením na přírodní esence a ingredience proběhlo poprvé v Relax centru Kolštejn. Odborní porotci i návštěvníci saunového světa hodnotili saunové ceremoniály – umění jednotlivých saunérů vytvořit v desetiminutovém představení tu správnou show, příjemnou atmosféru za pomoci hudby, speciálního osvětlení, netradičních vůní i nápaditých peelingů. Akce pořádaná pod záštitou pěti odborných asociací a CzechTourism představila poměrně nový obor zážitkového saunování veřejnosti.

Návštěvníky zaujaly také kostýmy saunérů a rekvizity, které dnes již tvoří neodmyslitelnou část saunového ceremoniálu. „Jedná se vlastně o takové saunové divadlo. Saunér přichází do prohřívárny a polévá kameny na kamnech vodou s vonnou esencí. Následně rozhání horký vzduch po sauně ručníky. A to již může být velmi kreativní i technicky náročné provedení. V sauně se během ceremoniálu odehrává příběh, podkreslený hudbou a doplněný mluveným slovem saunéra. Sauna Herbal Cupu přinesl mnoho témat, příběhů a saunových zážitků. Vždyť zde soutěžilo 17 saunérů. Celkem návštěvníci viděli na padesát saunových ceremoniálů ve finské sauně a v parní lázni,“ říká Pavel Hofrichter, organizátor akcí z cyklu SaunaFest.Mezi 9 finalisty v nedělním finále soutěžili 4 čeští saunéři. Mistr ČR v saunových ceremoniálech Jaroslav Pallas z Cedrus Spa skončil na třetím místě, hned za dvojicí Italů.

Soutěžící

Část soutěžících Herbal cupu

Renato Cazzolato a jeho kolega Luca Brighi přivezli na Kolštejn neskutečný zážitek a předvedli vysokou profesionalitu. Mezi nejlepšími byl také Jiří Sonntag, saunér Relax centra Kolštejn s keltským příběhem nebo Lukáš Poluk z pražského saunového světa Saunia.„Mezinárodní soutěž slouží hlavně k navázání nových přátelství mezi saunéry, ke vzájemné inspiraci a výměně zkušeností. Sobotní večer pak patřil dobré zábavě při živé hudbě.

Na Kolštejně se sešli saunéři z různých zařízení a jsem rád, že pozvání přijali i ti nejlepší odborníci na zážitkové saunování. Sauna Herbal Cup se stal opravdovým svátkem saunování, a ukázal, že saunové ceremoniály se dají s úspěchem provádět i v menších saunách“ dodává Tomáš Drápal, ředitel Relax centra Kolštejn. Akce měla také řadu doprovodných programů – workshopy na téma pivovarnictví nebo konopí ve wellness, bylinky v sauně a další zajímavé diskuse. Sauna Herbal Cup odstartoval letošní Týden saunování, což je celorepubliková akce probíhající v saunách po celé ČR již ve svém čtvrtém ročníku.„Zážitkové saunování je nyní velkým trendem a rozvíjející se novinkou. Přibývají sauny a wellness resorty, kde se již zážitkové saunování nabízí. Soutěže, jako je Sauna Herbal Cup, pak umožňují poměřit výkony saunérů a představit novinky.

Další velkou saunovou událostí bude Oficiální mistrovství ČR v saunových ceremoniálech, které se uskuteční od 13. do 16. března 2014 v Cedrus Spa u Pardubic. Očekáváme účast hned několika saunérů ze světové špičky,“ zve příznivce saunování Pavel Hofrichter, který je i naším odborníkem na zážitkové saunování.Sauna Herbal Cup získal záštitu odborných asociací: ABAS, APR, ČAW, AHR a CzechTourism.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.