Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kalendárium – Miloš Kopecký

kopecky

* 22. srpna 1922 – † 16. února 1996

Málokdo věděl, že ten suverénní muž, s přehledem a lehkostí hrající neodolatelné svůdníky, záludné intrikány a nonšalantní podvodníky, trpěl těžkými depresemi. Že byly dny, kdy hrál jen s velkým sebezapřením, kdy ho týraly tak mučivé bolesti hlavy, až míval pocit, že zešílí. Ale on byl PAN herec a na jeho výkonu to nepoznal nikdo.

Miloš Kopecký začal hrát divadlo za okupace. Konec války však strávil v terezínském ghettu. Po válce dvacet let hrál na mnoha pražských scénách. Sám říkal: “Byl jsem leckde, také v Národním, vlastně všude, kromě divadla pro mládež. A to proto, že jsem mládeži nepřístupný. V Divadle Na Vinohradech jsem vyhodil kotvu a zůstal“. To bylo v roce 1965. Od roku 1946 hrál ve filmu a jeho herecké umění rádi využívali i televizní tvůrci.

Doktor Strossmajer byla jedna z mála kladných rolí Miloše Kopeckého. Většinou hrál ničemy, zhýralce, zrádce a křiváky, ale lidé ty jeho padouchy milovali. Snad nikdo je neuměl zahrát líp. Díky svému sršatému smyslu pro humor, ironii a sebeironii byl vítaným hostem mnoha televizních pořadů.

Ta klika, to štěstí, co já měl,” zapsal si Miloš Kopecký do deníku. “Ničeho, ba praničeho neuměje, prožil jsem, tedy “stal se hercem”, nejhorší doby socialismu! Co bych byl proboha jinak? Kde? A co dělal?” Buďme rádi, že se “stal hercem“. Vždyť “tu kliku” jsme díky tomu měli my. Stěží si v mnoha rolích lze představit někoho jiného.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.