Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Šance pro Annie

recenze knihy Miss Těžká váha

Pro Annie Ekovou, která váží přes dvě stě kilo, je jídlo jediným opravdovým přítelem, který jí rozumí. Na jídlo je spolehnutí vždycky, zatímco na lidi vůbec. Když vámi pohrdají, neolajkují vám ani fotku, natož aby s vámi příjemně promluvili z očí do očí. Annie to moc dobře zná. Dobrá sušenka nebo čokoláda nezklamou nikdy. Možná proto mladá žena trpící sklony k tloustnutí a nízkým sebevědomím už od dětství, dosáhla takové váhy, jakou má právě teď. Veškerý její život se odehrává na Facebooku a Instagramu, kde sleduje jiné lidi. Když ji osloví Camille, producentka plánované reality show o snižování hmotnosti a přemluví Annie k účinkování, nabírá její život nový směr. Bude Annie v novém těle šťastnější? Znamená snížení váhy automaticky, že se stáváte někým úplně jiným?

Miss těžká váhaTitul švédské spisovatelky Moi Herngrenové je nazýván černou komedií, což ale není úplně výstižné. Humor v něm najdete, ale stejně tak i vážnější, nebála bych se říct, hořký podtón. Tahle knížka se totiž „tlusťochům“ nevysmívá, ani je nechválí, spíš poukazuje na to, jak se jim ve společnosti špatně žije, protože jsou posuzováni většinou lidí podle tělesné schránky a ne podle charakteru.

V téhle knize nahlédnete také pod pokličku tolik oblíbených reality show. Není legrace udržet program tak, aby bavil diváky a produkci finančně nezruinoval. Navenek vysmátí manažeři, kteří drží účastníky soutěží v šachu mnohdy neúnosnými smlouvami, také mají svá tajemství, a díky Moe Herngrenové je poznáte. Ač je hlavní hrdinkou právě Annie, nechá vás autorka nahlédnout i do životů dravé Camille, která za vidinou úspěchů dokáže skvěle blafovat a lhát, jejího kolegy Jarma, navenek tvrďáka, ale uvnitř rozpolceného muže, jehož drtí neúspěšné manželství i problémy s dcerou. A nakonec tady máme Johannu, moderátorku, která podléhá závislosti na nákupech.

Sami určitě pak uznáte, že tohle ryzí komedie opravdu není, ve výsledku vyznívá spíše tragikomicky. Spisovatelka se zaměřuje na slabosti, které nás ovlivňují, i na to, že je velmi těžké se z nich vymanit. Její styl je odlehčený, přesto přinutí k zamyšlení. Také občas odvrátíte oči od někoho, kdo nezapadá do předem daných společenských škatulek? Závidíte slavným jejich úspěch a peníze? Ne vždycky je zlatem všechno, co se třpytí a u sousedů nebývá tráva vždy zelenější.

Miss Těžká váha se zamýšlí nad mezilidskými vztahy, které by se měly žít opravdově a nejen prostřednictvím sociálních sítí, a také nad faktem, že pokud si neuděláte pořádek sami v sobě, krásné tělo to nezachrání.

 

 

Název knihy Miss těžká váha
AutorMoa Herngren
Žánrromán pro ženy
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2020
Počet stran376
ISBN978-80-267-1703-4
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)