Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Nauč se správně mystifikovat

recenze knihy Mistr mystifikace

Oblíbili jste si hrdiny knih série o porodní bábě Martě z pera Sabine Ebertové? Bylo vám líto, že série skončila? Stýská se vám po jejím vyprávění a po hrdinech? Pokud tomu tak skutečně je, tak už nemusíte smutnit. Autorka se totiž rozhodla odvyprávět příběh jejich raného mládí. Nová středověká trilogie s názvem Meč a Koruna dějově volně předchází zmiňované pětidílné sérii o porodní bábě. Mistr mystifikace je jejím prvním dílem a mohu vám s čistým svědomím říci, že se máme na co těšit, protože i tentokrát se dočkáme množství emocí, napětí, lásky, nenávisti, strachu a intrik. Již od samého začátku budete ohromeni. Autorka vás připoutá ke křeslu a nepustí vás do té doby, dokud nezjistíte, jak to vše dopadlo.

I tentokrát se s postavami velkolepého středověkého románu podíváme na území dnešního Německa. Jak ale bylo zvykem u první série setrvat co nejdéle v jednom místě, v Mistru mystifikace se pořádně nacestujeme. Každá kapitola se odehrává v jiném městě. Hodně podobná je však náplň románu, postavy budou mezi sebou opět bojovat o místa na výsluní a o moc a vliv nad spravovanými územími, budou se snažit podrobit další území a vůbec jim nebude vadit, že při jejich potyčkách poteče krev nevinných lidí. Budou intrikovat a mystifikovat. A právě poslední položka dala celému dílu název, protože právě umění mystifikace je pro protagonisty důležitá.

Ústředních hrdinů je v tomto románu hned několik, čemuž se nemůžeme divit, protože se jedná o rozsáhlé dílo. Pokud tedy neholdujete takovémuto velkému čtení a nejste zvyklí na velké množství postav, je možné, že se v nich budete ztrácet. Já osobně, ač si v podobně náročných příbězích libuji, jsem si musela z počátku knihy přepsat seznam postav, abych věděla, kdo je kdo a jaké jsou mezi protagonisty vztahy. Zajímavostí je, že mnoho postav je historicky doloženo a jen malý zlomek jich vznikl ve fantazii autorky. Některé z nich do vyprávění zasahují více, jiné méně a pak jsou tu i takové, jež se jen ukáží, aby vzápětí mohly zase zmizet a už se neobjevit.

Příběh jako takový je, jak je u děl Sabine Ebertové zvykem, zajímavý a nad míru strhující. Nebudete se ani setinu vteřiny nudit, protože se kolem vás bude neustále něco dít a budou vás překvapovat nové a nové neočekávané dějové zvraty. Jak jsem již napsala výše, Mistr mystifikace je obsáhlým dílem, čehož se může čtenář zaleknout kvůli komplikovanějšímu kompozičnímu rámce, v tomto případě ale dala autorka na jednoduchost, a tak se setkáváme s chronologickou kompozicí, jež při čtení nijak nezatěžuje čtenářovu pozornost a neustále ho posouvá kupředu. Někdy o pár hodiny, jindy o dny, či dokonce měsíce. Pokaždé s vypravěčem budeme děj sledovat zpovzdálí a budeme s ním cestovat z jednoho města do druhého, od jednoho protagonisty k druhému a zpět. Autorčin styl vyprávění mě okouzlil již v minulosti, protože mě zaujal pro svou svěžest a živost. Při čtení tak máte téměř bez ustání pocit, jako byste četli a zároveň byli součástí poutavé dějepisné učebnice. Nicméně je důležité příběh brát s rezervou, protože se jedná o beletrii. Očekávat tedy můžeme, že historická pravda bude pro účel poutavého děje poupravena, či dokonce úplně změněna. V díle se mimo jiné můžete také potkat s pasážemi obsahujícími dobový jazyk, tento autorčin smysl hojně přispívá k autenticitě románu.

Titul Mistr mystifikace vyšel v originálu (Schwert und Krone 1: Meister der Täuschung)  v roce 2017. U nás se čtenáři jejího překladu, o nějž se postarala Dagmar Hoangová, dočkávají v roce 2018. O jeho vydání se zasloužilo nakladatelství Ikar. Jedná se o první díl série Meč a Koruna

Když mi byl k recenzi nabídnut román Mistr mystifikace, byla jsem ihned rozhodnuta, že si jej přečtu, protože  si mě získala předchozí autorčina díla. Těšila jsem se, co na mě v této rozsáhlé romanci bude čekat. Musím říci, že jsem rozhodně nebyla zklamaná, a dokonce děj v mnohém předčil má očekávání. Ještě před tím, než jsem se pustila do četby, jsem se na první pohled zamilovala do vínové obálky, jež hodně vypovídala o ději. Opět, stejně jako tomu bylo u předchozí série, je obálka laděna historicky. Ve zlatě jsou tu vyvedeny královské symboly, a to královská koruna, meče, jablko. Kromě obálky pak čtenáře k přečtení dovede i zajímavá anotace, která děj přiblíží, ale neodhalí.

Mistr mystifikace - obálkaRomán je čtivý. Autorka píše poutavým způsobem a umí to tak dobře, že se jí po celou dobu daří udržet čtenářovu pozornost. Některé kapitoly jsou delší, jiné zase kratší. Určité pasáže hodně útočí na čtenářovu psychiku. Příběh monitoruje historické dění na území dnešního Německa, ale povšimnout si můžeme i zmínek o tom, co se děje v zahraničí. Zachytit se dá i spousta reálných historických okamžiků, jež v dané době ovlivňovaly život v Evropě, a to jak ten politický, tak i společenský. Občas v textu teče krev, a tak můžeme říci, že před sebou máme syrový příběh, který si vás získá. Jedná se o opravdu velkolepý čtenářský zážitek.

Celé vyprávění se skládá ze tří dílů, vše je pak uzavřeno doslovem a poděkování, slovníčkem a chronologickou tabulkou. Všechny doplňující části hojně přispívají k tomu, aby si čtenář utvořil obrázek a zároveň i kontext k tomu, co si právě přečetl. Jednotlivé části příběhu se dále dělí na mnoho kapitol a podkapitol. Kapitoly nejsou číslovány, nýbrž mají vždy svůj název, pod nímž je uvedeno, jaké postavy budou v dané epizodě těmi hlavními, v jakém městě se s nimi budeme pohybovat a přesné datum. Název vždy nastiňuje to, čeho se na následujících stranách staneme svědky. Postupně se tak propracujeme až k finální pointě, jež je překvapivá. Jak jsem již několikrát poznamenala, román je obsáhlý. Odehrává se na 456 stranách, ale pro svou čtivost a napínavost jej budete mít hodně rychle přečtený.

Moje subjektivní hodnocení Mistra mystifikace je ryze pozitivní. Kniha si mě získala a užívala jsem si ji od první stránky až do té poslední. Ano, již na první straně se můžete v tomto románu setkat s akcí, jež ovlivní celé další dění. I přesto, že bylo v textu hodně postav, autorka mě nijak nenechala tápat. Uvědomovala si tuto těžkost, a proto nijak složitě nezašmodrchávala celý příběh. I proto se mi tento její počin jevil ve srovnání s těmi předchozími jako nejpřímočařejší. Zároveň mi, co se týče postav, poskytla berličku v podobě seznamu, jenž obsahoval nejen jména, ale i jejich smysl v příběhu. Jelikož se jedná o první díl série, mohu říci, že už teď se těším na její pokračování a další setkání s jejími hrdiny. Jsem již teď zvědavá, jak se dalšího pokračování autorka zhostí. Líbí se mi, že celé vyprávění působí realistickým dojmem. Tryská z něj množství emocí, jež na čtenáře působí velmi silně. Některé jsou tak silné, že vás dokonce doženou až k slzám. Za vyzdvihnutí mimo jiné stojí i grafické a jazykové zpracování textu. V obou případech jsem byla nad míru spokojená, kniha se mi četla velmi dobře. Kvalitní práci odvedla tedy nejen autorka, ale i překladatelka a grafici.

Román hodnotím nádhernými a zaslouženými 100 %. Vřele jej doporučím všem milovníkům historických a sociálních románů.

 

Název knihy Mistr mystifikace
série: Meč a koruna (1)
AutorSabine Ebertová
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2018
Počet stran456
ISBN978-80-249-3709-0
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)