Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Mistrovství ČR v boxu juniorů v plném proudu

Mistrovství ČRSvitavy – v pátek 15. dubna 2011 začalo ve svitavské sportovní hale mistrovství České republiky v boxu juniorů. Při zahájení nechyběl ani tamější starosta David Šimek. Zápasy potrvají až do neděle 17. dubna, kdy od 9.30 hodin proběhne samotné finále.

 
Sportovní atmosféra vládne již od pátečního odpoledne, kdy se do Svitav sjeli borci z celé republiky. Pro některé to jsou první zápasy, pro někoho i čtyřicátý čtvrtý. Ten velmi úspěšně odboxoval  Denis Gaméz, který boxuje za SSK Vítkovice. „Boxuji téměř čtyři roky, ale na mistrovství jsem se chystal poslední měsíc. Trénuji třikrát týdně, do toho posilovna, běh a nácviky, aparáty“ sdělil pro REMIX Gaméz. Ten v současné době studuje na automobilové škole a k boxu je přivedl jeho otec a v životě by chtěl dosáhnout co největších cílů.
 
Denis Gaméz 
Denis Gaméz po vítězném souboji
 
Mezi mladými lidmi byl i finalista boxu v roce 1953 a dnešní trenér Alois Kadlec (narozen 1933). Ten ve své dorostenecké době a boxoval s olympijským vítězem Jankem Zacharou. 
 
Boxer
„S boxem jsem závodně začínal už ve třinácti letech, předtím jsem ale již boxoval. Můj tatínek taky boxoval, a proto jsem to měl v krvi. Otec byl trenér a já nosil pomůcky na trénink. Takto jsem začínal, neboť jsem chtěl dělat to, co oni,“ svěřil se Kadlec. Ten taky zavzpomínal na mládí, když po jednom závodě přišel domů a když vstupoval do zahrady, tak jeho maminka říkala „Alois není doma,“ protože ho díky opuchlinám v obličeji nepoznala. Ve svém mládí trénoval dvě hodiny denně a běhal 3 km. Někdy dokonce i pět, a když už na konci nemohl, tak si v tom liboval. „Jednou jsme to i měřili a byl jsem jen o pár minut horší než Emil Zátopek,“ řekl při rozhovoru s úsměvem.
 
 
 
Alois Kadlec boxoval za Moravskou Třebovou a Svitavy a k boxu vedl i svého syna. Dnes ve svém úctyhodném věku trénuje okolo pětadvaceti mužů a žen.  „Učím je technický box, profesionální box je něco jiného. Je to vlastně šerm rukou, umět se uhnout, umění není dát ránu, ale utéct či se uhnout. Potom je to dobré jak pro samotného boxera, tak i pro lidi. Mají z toho mnohem více,“ vysvětlil bývalý boxer, který boxoval v Bulharsku, Německu, Rakousku či Polsku.
 
 Boxer za mlada
 
Alois Kadlec za mlada, když byl aktivní boxer 
 
Pokud vás box zajímá, přijďte v sobotu 16. dubna od 14 hodin nebo v neděli 17. dubna od 9.30 hodin do sportovní haly Na Střelnici ve Svitavách. 
 
Nový hrdina
 
Kam to dotáhne Denis Gaméz a další boxeři? Přijďte se podívat v neděli… 
 
 
Pokud se na mistrovství nedostane, zkuste začít navštěvovat některý z klubů v kraji
  • Svitavy – http://www.box.svitavak.cz
  • Pardubice – www.skp-box-pardubice.wz.cz
  • Chrudim a Pardubice – www.bcpardubice.cz

 
Zdroj: http://remix.nicm.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.