Mistrovství světa juniorů v Česku ovládla Kanada

V neděli 5. ledna skončil finálovým duelem Kanady s Ruskem světový šampionát hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci. Zlatou medaili si z České republiky odvezla Kanada.

Mistrovství světa “dvacítek” začalo ve druhý svátek vánoční a skončilo 5. ledna. Zúčastnilo se jej celkem deset týmů ve dvou skupinách. Český tým hrál v Ostravě skupinu A společně s Ruskem, Německem, Spojenými státy a Kanadou. Skupinu B hostil Třinec a v akci viděl Slovensko, Švýcarsko, Finsko, Švédsko a Kazachstán.

Čeští mladíci odstartovali turnaj soubojem s Ruskem. Před vyprodanou arénou nečekaně porazili “sbornou” 4:3 a postarali se o první překvapení turnaje. V dalším duelu proti silnému Německu ale český tým nebodoval a prohrál 3:4. Pro postup do čtvrtfinále a jistotu setrvání v elitní skupině potřebovali Češi alespoň bodovat proti jednomu z dvojice USA a Kanada. Naštěstí se tak proti prvně jmenovanému povedlo, čeští hokejisté dovedli zápas s Amerikou do prodloužení, kde již byl úspěšnější tým ze zámoří. Proti Kanadě vyšel český tým bodově naprázdno, ale do vytouženého čtvrtfinále se dostal. Do boje o záchranu šlo Německo.

Třineckou skupinu B ovládlo Švédsko. Hokejisté Tre Kronor ztratili ve skupině pouze bod. Následovalo Švýcarsko, Finsko a Slovensko. O záchranu šel bojovat Kazachstán.

Ve čtvrtfinále se nezrodilo žádné velké překvapení. Kanada si hravě poradila se Slovenskem (6:1), stejně jako Švédsko s českým týmem (5:0). Rusko po boji porazilo Švýcarsko (3:1) a v nejvyrovnanějším souboji mezi Finskem a USA byli úspěšnější seveřané (1:0). Kanada zvítězila rozdílem třídy i v semifinále, kde porazila Finsko 5:0. Duel mezi Ruskem a Švédskem dospěl až do prodloužení, ve kterém uspělo Rusko. Ve skandinávském souboji o bronz porazilo Švédsko Finsko 3:2. Ve finále se utkala Kanada s Ruskem a javorové listy měly svému soupeři co vracet. V základní skupině totiž Rusové Kanadu porazili 6:1. Finále bylo o něčem jiném, zpočátku byli úspěšnější Rusové, ale Kanada dokázala nepříznivý vývoj otočit, vyhrála 4:3 a stala se mistrem světa.

V záchranářském boji hraném na dva vítězné zápasy uspělo Německo. Kazachstán elitní skupinu opouští a příští rok jej nahradí Rakousko. Šampionát v České republice byl úspěšný, bez jakýchkoliv problémů a hojně navštěvovaný. Příští rok opět o Vánocích bude MS hokejistů do 20 let hostit Kanada.

foto: ceskatelevize.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Cimburek

Sportovně založený kluk, který rád řeší naši sportovní scénu.