Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Mladí chemici představili své projekty

mladychemikVe středu 19. února 2014 se v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích utkalo 15 týmů základních škol, které představily své projekty. Prezentací projektů vyvrcholilo regionální kolo soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR.

Projektový den je součástí 7. ročníku největší chemické soutěže, kterou pořádá SPŠCH v Pardubicích. Slavnostního zahájení se ujali zástupci partnerských společností, bez jejichž podpory by klání nemohlo proběhnout a kteří popřáli žákům i učitelům mnoho úspěchů.
Kolektivy tříd od října loňského roku pracovaly na zadaném tématu, jež letos znělo Chemie v našem životě,” vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže. „Žáci si mohli vybrat ze dvou kategorií – Výživa nebo Zdraví. Zvolili si jeden produkt, který nás každý den provází životem, a pokusili se mu přijít na kloub. Vylepšit jeho vlastnosti, vyrobit kvalitnější verzi, stvořit něco nového. Fantazii se meze nekladly,” doplňuje Volejníková.

Fotografie z projektového dne

Každou školu reprezentoval tým 4-8 žáků devátých tříd. Ti nejprve představili své práce na posterech v prezentačním sále, poté v učebnách za pomoci nejmodernější techniky. K vidění byly rozličné přírodní výrobky jako například pivní mýdlo, parfém z růží nebo bylinková kosmetika. Zaujal také model čističky odpadních vod, výroba cukru z řepy cukrovky nebo vysílání fiktivní chemické televize. Představené práce hodnotil tým odborníků složený z řad pedagogů SPŠCH. „Projektový den je vždy festivalem dobrých nápadů a neotřelých řešení. Výborně tak dokresluje charakter chemie jako oboru, který je nadmíru hravý a tvůrčí, dokonce zábavný. Možná proto jsou projekty u žáků nejoblíbenější, což se projevuje i na stále rostoucí účasti,” konstatuje ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

Projektový den byl poslední soutěžní kategorií Mladého chemika. Zatímco pořadí jednotlivců je už definitivní, výsledky projektů mohly ještě zamíchat konečným umístěním v kategorii Nejúspěšnější učitel chemie a Škola s nejlepšími mladými chemiky. „Obě tyto kategorie zohledňují výsledky dosažené ve všech částech soutěže, tedy i v projektech. Proto bylo projektové klání až do poslední chvíle napínavé,” vysvětluje Alena Volejníková.
Slavnostní vyhlášení výsledků a předání hodnotných cen proběhne 27. března 2014 v ABC Klubu na Olšinkách v Pardubicích. „Za odvedenou práci a kreativní nasazení si žáci i jejich učitelé zaslouží odměnu. Nabídneme jim proto relaxační odpoledne plné smíchu a dobré zábavy. A protože bez chemie není život, slibujeme, že všechny námi způsobené reakce budou jen pozitivní,” prozrazuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž organizuje.

Fotografie z projektového dne

Poslední tečkou za soutěží bude celostátní finále jednotlivců, které se pod patronátem Svazu chemického průmyslu ČR uskuteční 4. června 2014 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Z našeho regionálního kola se do čtyřicítky finalistů probojovalo sedm nejlepších. Inspirován aktuálními úspěchy českých olympioniků pevně věřím, že i naši chemičtí reprezentanti získají alespoň jednu medaili,” uzavřel Jan Ptáček.

Více informací na www.mladychemik.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.