Mladí zdravotníci se utkají

Mladí zdravotníci se utkajíMladí zdravotníci z chrudimského okresu se ve čtvrtek 5. května 2011 v dopoledních hodinách utkají v Chrudimi.

Do oblastního kola soutěže Hlídek mladých zdravotníků je přihlášeno celkem 11 družstev, která budou muset prokázat nejen teoretické, ale zejména praktické dovednosti v poskytování první pomoci. Na realisticky přichystaných stanovištích je potkají figuranti s různými zraněními, od lehkých až po život ohrožující stavy.

Celá soutěž se koná jako každý rok v  Michalském parku za technické podpory základní školy Sladkovského. Všechna stanoviště budou situována tak, aby byla přístupná i zájemcům, kteří by se chtěli o šikovnosti soutěžících přesvědčit a sami se také poučit o správném provedení první pomoci. Slavnostní zahájení proběhne v 9 hodin před ZŠ Sladkovského.

Výuka první pomoci dětí a mládeže je nedílnou součástí činnosti Českého červeného kříže. Jednou z možností jsou i Hlídky mladých zdravotníků. Jedná se o zdravotnické kroužky dětí působící na základních školách a víceletých gymnáziích, kde vlastní výuku dětí zajišťují Mladí zdravotníci se utkajíproškolení pracovníci jednotlivých škol.

Cílem soutěží první pomoci je motivovat děti a prověřit jejich znalosti a dovednosti při poskytování první pomoci. Soutěže se mohou zúčastnit pětičlenné hlídky vyslané základními školami, víceletými gymnázii, místními organizacemi ČČK, skupinami Mládeže ČČK a jinými dětskými organizacemi.

Hlídky soutěží ve 2 věkových kategoriích. 1. věkovou kategorii tvoří žáci 1. – 5. ročníku ZŠ a druhou věkovou kategorie žáci 6. – 9. ročníků ZŠ nebo věkově odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Soutěž mladých zdravotníků je postupová. Vítězové z oblastních kol postupují do kol krajských a následně do kola republikového.

Hlídky soutěží v praktických dovednostech z první pomoci s použitím standardního zdravotnického materiálu i improvizovaných prostředků, v dopravě postižených a obvazové technice na věrohodně namaskovaných figurantech simulující vážná i lehčí poranění.

Dětské soutěže v poskytování první pomoci se konají již od roku 1981. V českých zemích mají nebývalou dlouholetou tradici a jejími koly prošlo za dobu existence soutěže obrovské množství dětí. Řada z účastníků soutěží Hlídek mladých zdravotníků se potom i v dospělosti věnuje zdravotnickým povoláním. Ať už jsou to lékaři, zdravotničtí záchranáři, či zdravotní sestry. Navíc se děti, které se účastnily a účastní této soutěže nebo se na ni připravují v kroužcích na školách či dětských organizacích, naučí správně poskytnout předlékařskou první pomoc a již mnohokrát tak pomohly zachránit lidský život.

 

Další informace Vám poskytne:

Monika Suchá,      tel: 603 492 425, monika.sucha@cckchrudim.cz

Vratislav Příhoda, tel: 602 173 278, vratislav.prihoda@cckchrudim.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.