Mlčící fontány

recenze knihy Mlčící fontány

„Je snadné se nebát, když nemáš co ztratit.“

Autorku Rutu Sepetys jistě nemusím představovat. Je známou spisovatelkou, navíc všechny její romány jsou zasazeny do důležitých historických období, takže láká své čtenáře neskutečnou měrou. V knize Mlčící fontány se tentokrát ocitneme ve Španělsku, v době vlády diktátora Franca.

Nejdříve úvodem bych ráda řekla, jak jsem ráda, že se autorka zaměřila právě na Španělsko. Něco málo samozřejmě o této zemi vím, ale nikdy jsem se blíže nezajímala o poměry, které zde byly, o občanskou válku ani o obchod s dětmi. Upřímně, o tom posledním jsem neměla ani tušení, vlastně jsem nevěděla nic ani o Francovi, takže můžu s klidným svědomím říct, že tato kniha mi dala opravdu hodně nových informací.

„Tajemství nikdy dlouho nevydrží.“

Hlavní hrdinové jsou dva, ona – Ana – chudá dívka, která pracuje jako služka v hotelu pro americké hosty. On – Daniel – syn bohatých rodičů, právě do onoho hotelu s nimi přicestoval, jelikož jeho otec má v Madridu nějaké obchody.
Jak už to tak bývá, mladí lidé se do sebe zamilovávají, prožívají krásné chvíle, plné romantiky, něžných doteků a polibků. Jenže Ana a Daniel nejsou dva obyčejní, mladí lidé, kteří se můžou zamilovat.
Ana se drží striktně pravidel, ví, co musí dělat, aby ji nevyhodili z práce a tím pádem mohla pomoct živit svou rodinu, sestru, jejího manžela, bratra a malou neteř.
Je vůbec možné, aby Ana, která za Francova režimu nesmí ani vycestovat, ani pracovat na vyšších místech, ani studovat, prostě nic, se zbavila všech pout a zamilovala se Daniela? Ne…

Mlčící fontány (CooBoo)Další důležitou postavou je Puri, sestřenice Any. Ta pracuje v sirotčinci jako pomocná síla, koupe miminka, krmí je, hraje si s nimi, tak stejně jako s většími dětmi. Je oblíbená, protože v sobě má uspořádáno a ví, proč to dělá. Dělá to pro lepší Španělsko. Jenže, jsou všechny děti opravdu sirotci? Puri se vydá na temnou stezku pravdy, a sama se dozví o sobě a svých blízkých velmi nepěkné informace.

A v neposlední řadě ještě Rafa a Fuga. Tito kluci si od malička vytrpěli neskutečné peklo. A stále jsou přátelé. Stále jsou kamarádi na život a na smrt. Nemají peníze, patří mezi ty chudé Španěly, kteří jsou tak akorát dobří na vykopávání hrobů a práci na jatkách. Jenže jednou Fuga pro Rafu něco udělal a Rafa ví, že teď musí něco udělat on, aby Fuga mohl dostát tomu, co si přeje na světě nejvíce. Jenže opět, stojí proti celému mocnému diktátorského systému, je vůbec možné, aby si chudí lidé zkusili to, co jim nepřísluší?

„Odvaha někdy nemá daleko k hlouposti.“
Rafa se rozzáří. „Ano! Ale strach dává životu rozměr. Bez strachu bychom nikdy nepoznali odvahu.“

Mlčící fontány je úžasné čtení, nejednou jsem měla slzy v očích, nejednou jsem zuřila jako tajfun, že tohle opravdu mohlo fungovat.
Víte, když se nad tím zamyslím, tak jediné knihy, kdy uroním slzy a k tomu zuřím nad bezprávím, tak jsou s tématikou druhé světové války, z koncentračních táborů. A proto pro mne bylo velkým přínosem přečíst si něco o tom, jak to vypadalo ve Španělsku po občanské válce. Hnus! Neměla jsem ani tušení a jsem nejen překvapena, ale také naštvaná za to, co všechno někteří lidé dokázali dělat jiným.
Pokud patříte mezi čtenáře, kteří si rádi přečtou historický román, založený na skutečných událostech, kde nebude chybět ani trocha té romantiky, nějaký ten mocnářský boj, temná tajemství a krapet náhody či naděje, určitě se po této knize poohlédněte.

V její prospěch hrají i krátké kapitoly, a autorčin styl psaní. Píše čtivě, záživně, ale pozor, nemazlí se s tím, a ač je to žena, ne všechno u ní musí nutně skončit happy endem. Takže si připravte pro jistotu i kapesníčky.

Hvězdné hodnocení: 100 %

 

Název knihy Mlčící fontány
AutorRuta Sepetys
ŽánrHistorie, román
  
Nakladatelství CooBoo
Rok vydání2020
Počet stran536
ISBN978-80-7661-113-9
  
Nákup knihy www.cooboo.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

CooBoo

CooBoo je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

www.cooboo.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)