Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Moderní medicína v rukou šarlatánů

recenze knihy Šarlatáni

Nekorunovaný král lékařských thrillerů je zpět. Jeho Veličenstvo Robin Cook znovu usedá na trůn, aby své literární poddané potěšil dalším detektivním ediktem. Panovníkova vláda byla doposud dlouhá a plodná, není tedy divu, že království očekává jen to nejlepší. Bude se lid radovat nebo se nad králem stahují temná mračna?

Boston Memorial Hospital je špičkou mezi nemocnicemi. Disponuje věhlasnými lékaři, schopnými rezidenty, výkonným zdravotnickým personálem i hybridními operačními sály budoucnosti. Zkrátka, když vás vaše tělo zradí v jakémkoli ohledu, byli byste rádi, že jste se ocitli právě zde, v rukou těch nejlepších z nejlepších. Jedno mají však všechna podobná zařízení na celém světě společné. Kromě šťastných okamžiků a dobrých konců i zde někdy slunce zajde a pacienti své životní boje prohrávají. To je zkrátka život.

Bruce Vincent se chystá na naprosto rutinní operaci kýly, kterou mu má navíc operovat jeden z nejlepších chirurgů, jimiž Boston Memorial disponuje. Egoisticky doktor Mason sice není zrovna dvakrát příjemný člověk, s nímž by kdokoli toužil zajít jen tak na kafe, ale má ruce operačního virtuosa. Bruce je navíc zaměstnancem nemocnice, každý ho zná, u každého je velmi oblíbený a to přesto, že má na starosti „pouze“ parkovací dům v nemocničním areálu. Velkou ranou tak pro všechny je, když Bruce operační sál neopustí živý. První vina padá na doktora Masona, který v té chvíli vedl několik operací najednou. Ten zase svaluje vinu na anestezioložku Avu Londonovou. Kde je pravda? Kdo je viník? A je vůbec nějaký?

ŠarlatániTímto však nenadálá úmrtí nekončí. V tom všem se snaží kličkovat superhlavní rezident Noah Rothauser, ultra zapálený chirurg, trávící v nemocnici prakticky veškerý svůj čas. Kdyby to šlo, nastěhoval by se rovnou na operační sál. V současné chvíli stojí před nelehkým úkolem vyšetřit tyto nešťastné skony a předložit je na pravidelné poradě o úmrtnosti. Nejasností však bohužel přibývá.

Šarlatáni se sice honosí označením thriller, bohužel tomu v tomto případě tak úplně není. Po celkem slibném začátku a do detailu popsané operaci následuje propastně dlouhá odmlka postrádající téměř jakékoli napětí či větší akci. Kniha sice disponuje úctyhodným počtem stran, překračující číslovku 400, avšak zcela nenaplňuje má očekávání. V závěru se sice čtenář konečně něčeho dočká, ale oproti předešlému rozvláčnému vyprávění je to žalostně málo. Nemluvě o tom, že stejně celkem brzy tušíte, co máte od finálního rozuzlení čekat.

Robin Cook si vzal na paškál poměrně zajímavé a aktuální téma moderní digitalizované doby a jejího propojení s lékařskou vědou a institucemi, ovšem značně ji pohřbívá pod zbytečně roztahaným dějem. Kdyby měla kniha tak o polovinu menší objem, bylo by z toho povedené oddychové čtení s přiměřenou špetkou akce. Takhle ve vás však zbude rozčarování po přerušeném slibném začátku, na jehož záživnost autor navazuje až v závěrečném sprintu do cíle. Škoda toho nevyužitého potenciálu, jelikož problematiku šarlatánství mezi lékaři má pan Cook očividně perfektně zvládnutou a co víc, nepostrádá ani nápady.

A co vy? Jste si jistí, že váš lékař je skutečně tím, za koho se vydává? Jsou jeho diplomy pravé? Nebo je to jen pouhý šarlatán, co umí léčit?

Hodnocení: 3/5

Název knihy Šarlatáni
AutorRobin Cook
Žánrthriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran440
ISBN978-80-7617-177-0
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.