Moderní Šípková Růženka

recenze knihy Spící Beatrice

Neznámý virus, kóma, bezmoc. Koho by v dnešní době toto téma nezaujalo? Júlia Matulová svou prvotinou ukázala, že psát umí. Ale měla by si ujasnit, zda píše dystopii s prvky romantiky nebo romantiku s prvky dystopie.

Celým světem se šíří neznámý virus, který způsobuje u lidí dlouhodobé kóma a nalezení léku je v nedohlednu. Do centra výzkumu CDC v Atlantě se sjíždí několik dobrovolníků, aby výzkum podpořili a uspíšili vývoj vakcíny. Jedním z nich je Beatrice. I ona má v rodině několik členů v bezvědomí, a tak se rozhodla, že nebude nečinně přihlížet a pomůže, jak se dá.

V CDC laboratořích se seznámí nejen s dalšími podobně smýšlejícími lidmi, ale také se zaměstnanci. Stěžejní postavou je Charlie, syn vedoucího výzkumu. Mezi Beou a jím přeskočí jiskra. Podaří se vědcům objevit lék na neznámý virus? Bude mít šanci počínající láska mezi našimi hlavními hrdiny?

Spící Beatrice - recenze knihySpící Beatrice je moderní převyprávění pohádky o Šípkové Růžence. Máme tu vše, co k pohádce patří – krásnou dívku, prince i zlou čarodějnici. Jen v jiné podobě, než jak je známe. Všechny postavy byly sice příjemně vykresleny, avšak nelze říct, že by se jimi autorka zabývala do detailů, tím pádem se ve svém vývoji nijak neposunuly. Hlavním postavám bylo v průměru plus mínus dvacet let. Ke každé z nich jsem zaujala neutrální postoj – na to, abyste si někoho oblíbili, by musela být kniha delší.

Jak už jsem na začátku zmínila, z celkového konceptu se vytratil boj s virem. Čtenář netuší, kde virus vznikl, jak konkrétně probíhalo testování dobrovolníků, ani jakým způsobem vědci pracovali. Což je škoda, protože kniha v tomto ohledu měla velký potenciál. Júlia Matulová místo toho upřednostnila romantiku mezi hlavními postavami. Tomuto věnovala hodně pozornosti, až jsem opravdu měla pocit, že čtu dívčí románek.

Příběhu chyběla akce, skoro celou knihu se mnoho nedělo. Změna nastala až při posledních třiceti stranách, kdy děj nabral na otáčkách. Byl napínavý a svižný. Co však autorka odbyla, bylo samotné rozuzlení příběhu. Já si při čtení říkala, jak se Júlia Matulová se závěrem popasuje. Nepopasovala, zkrátka ho přeskočila.

Jednotlivé kapitoly jsou krátké, což ocení především ti, kteří si nepotrpí na dlouhé části. Kniha není ani příliš epická, autorka zvolila za ústřední prostředí pouze výzkumné centrum.

I přesto, že má kniha své mouchy, na prvotinu je to velmi zdařilý počin. Je dobře, že nakladatelství dávají příležitost i neznámým autorům. Zajímavostí je také to, že Júlia Matulová se stala vítězkou literární soutěže CooBoo hledá talent. Pokud sledujete Wattpad a máte přehled, co se v něm děje, mohli jste zaznamenat, že Spící Beatrice původně vycházela tam. Grafická podoba titulu je velmi povedená a neotřelá, obálka není přeplácaná a působí něžně.

Spící Beatrice je vhodná pro dívky kolem patnácti let. Ony určitě ocení mnohem více romantický vztah se sympatickým klukem než drama kolem záhadného viru.

 

Název knihy Spící Beatrice
AutorJúlia Matulová
ŽánrLiteratura slovenská, Dystopie, Dívčí romány
  
Nakladatelství CooBoo
Rok vydání2020
Počet stran264
ISBN 978-80-7661-015-6
  
Nákup knihy www.cooboo.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

CooBoo

CooBoo je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

www.cooboo.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)