Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Motiv X

recenze knihy Motiv X

S Fabianem Riskem se v románu Motiv X setkáváme už počtvrté. Já po něm sáhla teprve podruhé, mám za sebou pouze první díl Oběť bez tváře. Bála jsem se, že absence dvou dílů bude problémem, ale opak je pravdou. Stefan Ahnhem píše tak, že knihy lze číst samostatně i na přeskáčku, aniž byste tápali v ději. A co si autor na Fabiana připravil tentokrát?

Motiv XV Helsingborgu řádí sériový vrah, který pokaždé zabíjí jiným způsobem. Asi nejhrůznější čin, který spáchal, byla vražda jedenáctiletého syrského uprchlíka, který byl nalezen mrtvý v pračce. Vrah řádí dál a Fabian musí opět šidit rodinu. Jeho dcera Matilde leží postřelená v kómatu, syn se uzavřel do sebe, s manželkou to také příliš neklape. Na helsingborské oddělení je toho až příliš, Fabian se vrací zpátky, stejně jako šéfka Astrid, která přerušila protialkoholní léčení. Fabian Risk navíc rozjíždí jiné pátrání na vlastní pěst, v němž jako pachatel figuruje kolega… Stefan Ahnhem si pro nás připravil opravdu adrenalinové čtení, které se jen těžko odkládá.

Fabian Risk se opět představuje jako typ hrdiny, který se svým způsobem vryje pod kůži. Není totiž stoprocentně kladný, má své chyby (a je si jich vědom), na druhou stranu svou vytrvalostí a houževnatostí dokáže rozhýbat celý tým. Jeho rodinný život není příliš uspořádaný, jde stranou kvůli práci a těžkým případům, které policie řeší. Někdy byste ho politovali, jindy s ním zatřásli, například když nezvládá vzpurnost svých dětí, na které je liberální švédská výchova hodně krátká.

Tentokrát autor hodně přitvrzuje. Vraždy jsou brutální a jen těžko přijatelné pro někoho, kdo je jen trochu víc empatičtější, než by se na čtenáře thrillerů a detektivek slušelo. Každopádně kombinuje a stupňuje děj tak, že napětí neslábne, právě naopak. Zatímco hlavní tématikou prvního dílu byla šikana, tady je to téma, které hýbe současnou společností a je stále aktuální – rasismus. Týká se nejen obětí, tentokrát zasahuje i do soukromí policistů.

Stefan Ahnhem ví, jak upoutat čtenářovu pozornost tak, aby v nepřeberném množství kriminálních příběhů nezapomněl, že Fabian Risk existuje. Konec knihy Motiv X totiž končí v nejnapínavějším okamžiku, aniž bychom se dočkali rozuzlení všech rozehraných dějových linek. Autor sám poznamenává, že další přímé pokračování Motivu X se připravuje, takže o napínavý závěr určitě ochuzeni nebudeme.

 

Název knihy Motiv X
AutorStefan Ahnhem
Žánrdetektivní
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran440
ISBN978-80-7617-919-6
  
Nákup knihy www.kalibr-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)