Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Agatha Christie tentokrát na vánoční notu

recenze knihy Mrazivé vraždy

Agathy Christie není nikdy dost, co si budeme, my fanoušci, namlouvat. Pokud ji také máte v oblibě, určitě napjatě čekáte na každou další knížku, která u nás vyjde. A je jedno, že jste ji už někdy v minulosti četli, kdo by si ty geniální zápletky pamatoval, že… Nakladatelství Kalibr aktuálně vydalo zimně laděnou sbírku detektivních příběhů příznačně pojmenovanou Mrazivé vraždy. Nazujte hrubé ponožky, uvařte horký čaj a zachumlejte se do deky, jdeme na to!

Soubor povídek otevírá vzpomínkové vyprávění spisovatelky, která líčí vánoční svátky v Abney Hall v Cheshiru, kam jezdili k rodinným známým, když byla malá. Jídlo, jídlo, zábava a zase jídlo, tak vypadala idylka Agathina dětského světa, kterou máte možnost prožít i vy. A až vám vytráví, můžete s Herculem Poirotem, slečnou Marplovou, Tommym a Pentličkou a dalšími známými postavami řešit vraždy a různé zapeklité záhady

Mrazivé vraždyMrazivé vraždy i spolu s úvodním vyprávěním čítají celkem čtrnáct detektivních povídek, které určitě znáte z jiných sbírek, ale to vůbec nevadí. A pokud jsou pro vás Mrazivé vraždy Agathy Christie seznamovacím počinem, ještě lépe, aspoň máte všechno teprve před sebou, čekají na vás brilantní zápletky a zločiny, které odhalíte jen těžko, pokud vůbec.

Tuto sbírku spolu se souborem Muž v mlze považuji za jednu z nejlépe nakombinovaných, které u nás vyšly. Bavily mě všechny povídky, i když některé mi samozřejmě k srdci přirostly víc, než ostatní, tak už to bývá. Protože mám léta letoucí v oblibě dvojici Tommyho a Pentličku, užila jsem si příběh Dcera duchovního, v němž manželé rozplétají případ podivného dědictví. Potěšila mě detektivní historka Tři slepé myšky, v níž mladí manželé, začínající s provozem rodinného penzionu, mezi novými hosty přivítají také vraha, kterým může být kdokoliv z návštěvníků i personálu. Asi nejvíc jsem se bavila u příběhu Potíže v zálivu Pollensa, kde se kupodivu neřeší vražda, ale požadavek panovačné matky, která si pro svého syna přeje úplně jinou nevěstu, než si vybral on sám…

Všechny příběhy mají jedno společné, přestože obsahují zločin, jsou napsány velmi příjemně, tak jak to Agatha Christie umí. Nechybí barvitá konverzace mezi postavami, záměrné matení čtenáře, aby až do poslední chvíle zůstal napnutý jako struna a netušil, kde je pravda. Propracované zápletky jsou poznávacím znamením spisovatelčina díla a nejinak je tomu i u Mrazivých vražd, které potěší milovníky klasických detektivních příběhů.

 

Název knihy Mrazivé vraždy
AutorAgatha Christie
Žánrdetektivní, kriminální příběhy
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2021
Počet stran320
ISBN978-80-242-7663-2
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)