Pátek, 8.12.2023
KnihyKultura

Záhada mrtvého města

recenze knihy Mrtvé město

Co se stalo s obyvateli malého hornického městečka Silvertjärn? V padesátých letech minulého století zasáhla Švédsko zpráva, že jeho obyvatelé do jednoho zmizeli. Všechno zůstalo nedotčeno, domy prázdné. Staří, mladí, děti, všichni jsou pryč? Co se stalo, nikdo netuší, ani babička dokumentaristky Alice, jejíž rodina se také stala obětí záhadného zmizení. Alici to od dětství nesmírně fascinovalo, není divu, že jako dospělá chtěla podivné události přijít na kloub. Se skupinou filmařů se vydává do Silvertjärnu, aby rozpletla klubko záhad a zjistila, co se vlastně tehdy stalo.

Camilla Stenová je dcerou známé spisovatelky Viveky Stenové, spolu napsaly dětskou, hororově laděnou fantasy sérii Dítě útesu, z níž česky vyšel zatím první díl Hluboký hrob. Mrtvé město je samostatnou knihou z pera Camilly. 

Mrtvé město (Metafora)V příběhu se střídají dvě časové linie. První, ze současnosti, zachycuje Alicin projekt, jeho plánování a realizaci. Alice dala dohromady tým z okruhu svých kamarádů a známých, z nichž každý má jiný důvod, proč se na misi vydat. V druhé linii se vracíme do roku 1959, kdy máme jako na dlani život malého městečka, kde si všichni vidí do talíře. V popředí stojí rodina Kullmanových. Elsa, Alicina prababička, má hodně starostí. Její muž je bez práce a mladší dcera Aine propadla kázáním nového pastora, charismatického Mattiase. Elsa se nemá na koho obrátit, starší dcera Margaretha je provdaná, bydlí ve Stockholmu a právě se těší na příchod miminka. Co je v Silvertjärnu nového, se dozvídá prostřednictvím dopisů, které jí píše Aine.

Autorce se naprosto bravurním způsobem podařilo nastínit téměř hororovou, mysteriózní náladu. Pokud znáte snímek Záhada Blair Witch, tak přesně takovou atmosféru vyzařuje i Mrtvé město. Nepotřebujete mega akční scény, aby vaše představivost jela na plné obrátky. Náznaky, že se něco děje, scény, které končí v nejnapínavějším okamžiku a jsou přerušeny následující kapitolou, nevyjasněné vztahy mezi filmaři, to vše přispívá k mrazení, které pociťujete při čtení. Obvykle se u hororově laděných knih nebojím, ale mám ráda, když cítím napětí a lehké chvění, a přesně to Mrtvé město splňuje.

Další skvěle využitou devizou příběhu je prostředí, do kterého je děj zasazen. Silvertjärn poznáváme ve dvou podobách. Jako městečko, které má svůj specifický styl života, jeho obyvatelé se mezi sebou dobře znají, vypadá to, že je nemůže nic překvapit. Když se do něj podíváme po letech spolu s Alicí, vidíme, že je vše úplně jinak. Ulice jsou prázdné, v domech vypadá všechno přesně tak, jako by si lidé jen někam odběhli a měli se hned vrátit. Tyto okamžiky působí obzvlášť děsivě. K těmto pocitům přispívají popisy místností se všemi detaily – talíře na stolech, jen do nich nalít polévku, spíže plné zetlelých potravin, rozpadlé záclony a oblečení – čtenář s bohatou fantazií se bude cítit jako v ráji.

Mrtvé město je ve svém žánru dobrým počinem, nabízí mysteriózně laděný příběh, který zaujme zpracováním i šokujícím vyústěním. 

 

Název knihy Mrtvé město
AutorCamilla Stenová
Žánrthriller
  
Nakladatelství Metafora
Rok vydání2020
Počet stran416
ISBN978-80-7625-065-9
  
Nákup knihy www.metafora.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Metafora

Nakladatelství METAFORA bylo založeno v roce 2001 a od té doby vydalo několik set titulů všech žánrů. K vydaným beletristickým titulům patří mimo jiné knihy Dana Browna, bestseller Jíst, meditovat, milovat či knihy islandské autorky Yrsy Sigurdardóttir. V oblasti poznání je METAFORA vydavatelem knih takových autorů, jako je Elizabeth Haichová, Judy Hallová či Anthony Wiliam.

V lednu 2019 spojila METAFORA síly s Nakladatelským domem GRADA a společně budou dále pokračovat ve vydávání krásných i poučných knih pod značkou METAFORA. S knihami z METAFORY je čas číst, snít a žít.

www.metafora.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)